۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷

روابط اجتماعی، اثر مثبت روی سلامت افراد دارد

بنابر بررسی‌های محققان، داشتن روابط اجتماعی خوب در جامعه، روی سلامت مردم اثر مثبت می‌گذارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنابر بررسی‌ها، سیستم مراقبت‌های بهداشتی فقط ۲۵درصد می‌تواند سلامت جامعه را حفظ کند. ۸۵درصد دیگر به عوامل اجتماعی دیگر مانند مسائل اقتصادی و اجتماعی مانند مسکن،‌ امنیت غذایی، حمل‌ونقل و دسترسی به فرصت‌های اقتصادی و مهم‌تر از همه روابط اجتماعی خوب مربوط است.

محققان اخیرا در بررسی‌های خود متوجه شدند، یکی از عوامل مهمی که روی سلامت افراد اثر مثبت بسیاری می‌گذارد، روابط اجتماعی بین افراد است. این عامل می‌تواند نقش مهمی روی سلامت جسم و ذهن افراد داشته باشد و حتی نبود روابط اجتماعی مناسب، نرخ مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد.

سلامت افراد جامعه زمانی تامین می‌شود که همه افراد جامعه با یکدیگر دارای روابط خوب اجتماعی و حمایتی باشند. مثلا، وقتی فردی بیمار است، عوامل حمایتی مانند روابط اجتماعی خوب به اندازه تشخیص بیماری او در بهبود و بازیافتن سلامتی‌اش مهم است.

محققان با استفاده از علوم شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌های تعاملی به ردیابی شبکه‌های شخصی و سیستمی افراد، سازمان‌ها و دیگر منابع پرداختند و به این نتیجه رسیدند، زمانی‌که روابط اجتماعی مردم در سطح خوب و مطلوبی قرار دارد، حال جسمی و روحی آنها هم خوب می‌شود. در واقع عوامل اجتماعی و البته اقتصادی می‌توانند سلامت روحی و جسمی آنها را تا ۸۵ درصد در شرایط مناسبی قرار دهد.

دولت، بخش‌های خدمات اجتماعی و بیمارستان‌ها می‌توانند با ارزیابی وضعیت تک‌ تک افراد جامعه از نظر اقتصادی و روابط اجتماعی، بهترین خدمات را به آنها ارائه دهند و شرایطی فراهم کنند تا افراد جامعه با یکدیگر مرتبط شده و روابط محکم اجتماعی بین آنها برقرار شود.

دولت همچنین باید کارهای گروهی افراد جامعه را تشویق کند و در این زمینه آنها را آموزش دهد. وقتی تمامی افراد جامعه بتوانند فرصت‌های یادگیری در کنار هم داشته باشند و روابط‌ اجتماعی خوبی برقرار کنند، به راحتی می‌توانند از پس مشکلات زندگی برآمده و سلامت جسم و روح‌شان تامین شود.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، برای داشتن جامعه‌ای سالم، باید روابط اجتماعی افراد یک جامعه را بهبود بخشید. بدین ترتیب نیازهای بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی افراد برطرف شده و محیط‌ زیست سالمی برای همه مردم به‌وجود می‌آید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments