۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

رشد تجارت خارجی نیازمند ثبات تصمیم گیری است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تجارت خارجی کشور متاثر از بی ثباتی در تصمیم گیری و تولید بخشنامه های متعدد قرار گرفته و باعث شده تا تجار در این بخش با مشکلات و موانع جدی روبرو شوند.

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سلامت، درباره مشکلات افزایش تجارت خارجی افزود: هر نوع بی ثباتی در سیاست گذاری تجاری مانع بزرگ تجارت خارجی است. اینکه مثلا در سیاست های ارزی هر روز یک بخشنامه در این باره بدهیم که ارز چطور تسویه شود یا چطور باید با واردکننده برخورد و معامله کرد، همه این اقدامات تلاطم ایجاد می کند.

وی ادامه داد: یعنی کسی که می خواهد تجارت چه واردات و چه صادرات انجام دهد، از آینده خبر ندارد. در بحث های تجارت بین الملل مهمترین مساله ای که در اولویت قرار دارد این است که تاجر بتواند پیش بینی کند. چراکه تجارت کار بلندمدتی است و کاری که قرار است تاجر انجام دهد نتیجه اش را چند ماه بعد خواهد دید.

طغیانی تصریح کرد: بنابراین اولین گام این است که ثبات شکل بگیرد، البته عده ای می گویند ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و شاید نتوانیم این کار را انجام دهیم، اصل موضوع را قبول دارم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با این حال وقتی سیاست گذاری صورت می گیرد باید تا یکسال ثابت باشد؛ بعد از آن باید این مدت به دو یا حتی پنج سال افزایش یابد، باید افق روشنی به تاجر چه وارد کننده و چه صادرکننده ارائه دهیم تا بتواند کارش را انجام دهد.

 

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments