۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵

رسیدگی به آلودگی‌های آب و هوا یک الزام است

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفت: توجه به آلودگی‌های آب، صوتی و نوری، هوا و خاک در شهر یک الزام محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)، زهرا صدر اعظم نوری در صد و شصت و چهارمین جلسه شورای شهر با اشاره به تشریح لایحه ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط‌های کارگاهی و عمرانی شهر تهران که نخستین دستور کار اعضای شورای شهر تهران بود، اظهار داشت: هنگامی که در مورد منابع متحرک صحبت می‌شود یعنی منابع آلاینده‌ای که ۸۰ تا ۸۵ درصد سهم آلودگی هوا مربوط به آن‌ها است و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد مابقی آلودگی توسط منابع آلاینده ثابت تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در میان آلودگی‌های آب، صوتی و نوری، آلودگی هوا و خاک بیشتر از همه دیده می‌شود، افزود: اما قطعا توجه به همه این آلودگی‌ها در شهر یک الزام محسوب می‌شود.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر ادامه داد: بر این مبنا قانونی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و تهیه شد و در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسید که قانونی بسیار مترقی و خوب است؛ قانون هوای پاک که در مواد مختلف آن تکالیفی برای دستگاه‌ها تعیین شده است.

صدراعظم نوری با تاکید بر اینکه در قانون هوای پاک در مواد ۲، ۶ ، ۱۷ و ۲۹ تکالیفی برای دستگاه‌ها و الزام‌هایی برای آن‌ها مقرر شده است، تصریح کرد: همه موظفند در مورد کنترل و کاهش آلودگی‌ها اقدام کنند.

وی اضافه کرد: همه وسایل موتوری که در شهر به کار گرفته می‌شوند باید در دوره‌های زمانی منظم مورد بازدید و کنترل قرار گیرند.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به ماده ۱۷ قانون هوای پاک تصریح کرد: در این ماده بهره‌برداران از موتورهای دیزل ثابت و منابع آلاینده ثابت هوا باید حد مجاز آلایندگی را رعایت و تدابیر لازم در مورد آن چه که از این موتورها متصاعد می‌شود را براساس استانداردها کنترل کنند.

صدراعظم نوری با بیان اینکه در ماده ۲۹ این قانون تاکید شده هر گونه آلودگی صوتی توسط منابع ثابت و متحرک ممنوع است، تاکید کرد: براساس این قانون شهرداری تهران از جمله دستگاه‌های است که باید به الزامات قانونی تمکین کند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه اقدامات شورا و شهرداری ظرف دو سال گذشته در جهت کاهش آلودگی بوده و این اقدامات را به اندازه سهم خود انجام داده است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه در برنامه پنج ساله سوم مواردی در نظر گرفته شده که حاکی از برخورداری موضوع کاهش آلودگی هوا از برنامه است، یادآور شد: طرح‌ها، لوایح و موضوعات نشان از اقدامات جدی و موثر شورا برای ایفای نقش خود در جهت کاهش آلودگی هوا است.

صدراعظم نوری با اشاره به اینکه در اسفند ماه ۱۳۹۵ شورا مصوبه‌ای دارد که شهرداری را ملزم به ساماندهی موتورهای دیزل ثابت می‌کند، گفت: در پی این موضوع شهرداری لایحه‌ای در این خصوص تهیه کرد تا در جهت کاهش آلودگی هوا و صوت در شهر تهران گام برداشته شود.

وی با بیان که آلاینده‌های ناشی از فعالیت‌های موتورهای دیزلی زمینی باید با اقدامات پیشگیرانه کنترل شود،افزود: این لایحه، ماده واحده‌ای دارد که به موضوع پیشگیری و کنترل می‌پردازد و در ۱۰ زیر ماده این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x