Tuesday 31 March 2020 | سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
بازدید: 34

رسانه‌ها با صحبت‌های غیرعلمی سلامت مردم را به خطر نیندازند

معاون کل وزارت بهداشت گفت: میزان مصرف شیر در کشور ما پایین ایک پنجم برخی از کشورها است و این تبلیغات سوء سبب می‌شود مردم از این هم کمتر مصرف کنند و این موضوع می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد.

ایرج حریرچی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: وجود آفلاتوکسین در شیر کذب محض است و اگر شیر از سبد خانواده‌ها حذف شود پیامدهای زیانباری به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: متاسفانه بحث غیر علمی‌وجود افلاتوکسین در شیر در شبکه‌های مجازی مطرح است اما متاسفانه این موصوع می‌تواند مشکلاتی را در سلامت مردم به وجود بیاورد این در حالی است که وجود این سم اصلا اساس علمی‌ندارد.

معاون کل وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: میزان افلاتوکسین در شیر بسیار کمتر از حد مجاز است و حتی از میزان آن در سایر کشورها کمتر است و میزان کم آن هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند
حریر چی اضافه کرد:‌ در شیر ترکیباتی وجود دارد که در هیچ ماده غذایی وجود ندارد و تنها ماده‌ای که می‌تواند بسیاری از نیازهای بدن مانند رشد، تامین انرژی و سوخت بدن را تامین کند شیر است این ماده منبع مهم کلسیم به حساب می‌آید و نقش مهمی‌ در تامین پروتئین بدن ایفا می‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مصرف دو لیوان شیر در روز برای تامین پروتئین بدن نیاز است اضافه کرد:‌کلسیم موجود در شیر می‌تواند بسیار اهمیت داشته باشد و برای رشد استخوانی بچه‌ها به حساب بیاید فسفر موجد در شیر نیز می‌تواند در ساخت بافت‌های عضلانی و مغز و اعصاب نیز نقش داشته باشد

وی با تاکید بر اینکه انواع ویتامین Bنیز در شیر وجود دارد خاطر نشان کرد:‌ مصرف شیر به صورت روزانه می‌تواند در سلامت سیستم اعصاب نیز نقش داشته باشد

حریر چی با بیان اینکه سرانه مصرف شیر در حال حاضر در کشور پایین است تاکید می‌کند:‌ سرانه مصرف شیر سالانه در ایران ۲۷ لیتر است این حالی است که مصرف سرانه آن در کشور آمریکا ۱۰۰ لیتر است و بررسی‌ها نشان می‌دهد در جوامعی که مصرف شیر در آنها بالاتر است بیماری‌هایی مانند فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی نیز پایین است.

وی در ادامه تاکید کرد:‌ لبنیات قائدتا دارای آفلاتوکسین است و اجتنابی از آن نیست و تنها میزان آن در شیرهای غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل ان بیشتر است.

حریرچی تاکید کرد: ‌میزان این سم در سال‌های گذشته در شیر رو به کاهش است و حتی با میزان آن در کشورهای اروپایی و آمریکا قابل مقایسه نیست.

وی از برخی از رسانه‌ها که وجود سم آفلاتوکسین در شیر را اغراق می‌کنند گله کرد و اضافه کرد:‌ در حال حاضر میزان مصرف شیر در کشور ما پایین است و یک پنجم برخی از کشورها است و این تبلیغات سوء سبب می‌شود مردم از این هم کمتر مصرف کنند و این موضوع می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of