۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷

رتبه دوم خراسان رضوی در طرح پاییزه کتاب

خراسان رضوی، پس از تهران در جایگاه دوم طرح پاییزه کتاب قرار گرفت و در این طرح مردم خراسان رضوی ۵۲هزار و ۳۸۹جلد کتاب به مبلغ ۳۲میلیارد و ۸۱۱میلیون و ۴۹۵هزار و ۳۴۰ریال خریداری کرده‌اند.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت(طبنا) از استان خراسان رضوی، معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: بر اساس آمار اعلام شده از سوی خانه کتاب، پرفروش‌ترین استان‌ها بر اساس تعداد کتاب و مبلغ فروش به ترتیب استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان هستند.

از ۱۱۹کتابفروشی استان، ۸۹کتابفروشی در مشهد و ۳۰کتابفروشی در شهرستان‌ها قرار دارند که بیش از ۳۲میلیارد ریال کتاب در طرح پاییزه کتاب فروخته‌اند.

این طرح به مدت پنج روز برگزار شد و مخاطبان نیز بیش از ۳میلیارد تومان کتاب خریدند اما این طرح در سه شهرستان درگز، سرخس و تایباد که وضعیت ضعیف‌تری دارند و به عنوان شهرستان مرزی محسوب می‌شوند تا هشتم آذرماه ادامه دارد و کتاب‌فروشی‌های شرکت‌کننده در طرح، یارانه دریافت می‌کنند و مردم می‌توانند کتاب مورد نظر خود را از این کتاب‌فروشی‌ها خریداری کنند.

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همچنین در برخی از شهرستان‌های استان خدمات به صورت کتابخانه شخصی در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا از این طریق همراه با موج فرهنگی ایجاد شده حرکت کرده و یاری رسانند. دستگاه‌ها و نهادهایی که اجرای برنامه‌های کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ کتابخوانی را وظیفه خود می‌دانند، در حوزه زیرساختی، اجرای برنامه‌ها و تولید محتوا بسیار فعال هستند.

تحفه‌گر ادامه داد: در مجموع در هفته کتاب و کتابخوانی نزدیک به ۱۵ هزار مرکز عهده‌دار برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی بودند و حدود ۲۰ هزار عنوان برنامه شامل نشست‌های نقد و بررسی، رونمایی کتاب، مسابقات کتابخوانی، اهداء کتاب و معرفی کتاب اجرا شده است که بخش عمده آن‌ها مردمی بوده و سبب رشد و بالندگی حوزه کتاب و کتابخوانی استان شده است و امیدواریم این رشد تداوم پیدا کند.

وی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در کنار تمام آسیب‌هایی که ایجاد کرد، نکته مثبتی داشت که فراغت بیشتری برای مردم ایجاد کرد. از این رو شاید مردم به سمت کتاب و کتابخوانی روی آوردند و در دو سال اخیر باوجود گرانی قیمت کتاب‌ها، فروش کتاب تا حدودی افزایش پیدا کرد.

منبع خبر:پایگاه خبری صبح توس

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments