۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵

راه‌اندازی خانه‌های هلال با هدف گسترش آموزش‌های همگانی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان از راه‌اندازی خانه های هلال با هدف توسعه و گسترش آموزش های همگانی به منظور آمادگی برای مقابله با حوادث و بلایا خبر داد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان؛ علی محمد هاشمی با اشاره به راه اندازی خانه های هلال با هدف توسعه و گسترش آموزش های همگانی آمادگی مقابله با حوادث و بلایا در روستاها و شهرهای استان گفت: خانه‌های هلال با محوریت آموزش همگانی در سراسر استان از جمله روستاها ایجاد شده و دوره های آمادگی در برابر حوادث در رده‌های سنی گوناگون و اقشار مختلف جامعه در این مراکز برگزار می شود.

وی با بیان اینکه آموزش مواردی همچون آمادگی جوامع محلی در برابر مخاطرات شایع در کشور همچون سیل، زلزله و سایر حوادث در کنار آموزش کمک‌های اولیه در دستورالعمل تشکیل خانه‌های هلال قرار گرفته است، افزود: گروه هدف جامعه آماده در برابر مخاطرات شامل خردسالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان هستند و افزایش دانش، مهارت و درک از خطر شهروندان، واکنش جامعه در برابر حوادث و بحران‌ها به همراه کمک به ظرفیت‌سازی و توانمند کردن جوامع محلی به ویژه در مناطق پر خطر روستایی از مهم ترین اهداف تشکیل خانه هلال به شمار می‌روند.

محمد هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خانه‌های هلال ضمن اینکه ظرفیت بالایی در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی ایجاد می‌کنند، انتظار می رود مهمترین اثر خود را بر موضوع مدیریت بحران در مراحل پیشگیری، آمادگی و مقابله با بلایا بگذارند و مضافا با توسعه این طرح از سوی جمعیت هلال احمر ضمن اینکه کارها در قبل و حین بحران با هدایت جمعیت، به خود مردم واگذار می‌شود، سرعت و کیفیت خدمات و امدادرسانی‌ها نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ خانه هلال به صورت هماهنگ در  استان در حال فعالیت هستند، افزود: اصول کمک‌های اولیه و راهکارهای چگونگی مقابله صحیح با مخاطرات مختلف از محورهای اصلی فعالیت این مراکز است و این تعداد مرکز در مرحله اول فعال شده اند و در نیمه دوم سال به شمار آنها افزوده خواهد شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان در تشریح مباحث آموزشی در خانه‌های هلال گفت: پنج دوره تئوری و عملی برای چهار رده سنی کودکان (۸ تا ۱۲ سال)، نوجوانان (۱۲ تا ۱۸سال)، جوانان (۱۹ تا ۳۵ سال) و بزرگسالان (بالای ۳۵ سال) در سه ساعت آموزش به صورت مجزا برگزار می‌شود تا متقاضیان با مباحث مختلف کمک‌های اولیه و مقابله و اقدام مناسب در زمان بروز بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و حوادث غیر طبیعی مثل تصادفات جاده‌ای آشنا شوند.

محمد هاشمی افزود: این آموزش‌ها با توجه به شرایط کرونایی به صورت حضوری با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، نیمه حضوری و غیرحضوری تا پایان تابستان برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of