۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

راهکارهایی برای پیشگیری از دیورتیکولوزِ روده بزرگ

کولونوسکوپی از روش‌های تشخیصی سرطان روده است اما می‌تواند در تشخیص بیماری شایع دیورتیکولوز نیز کمک کننده باشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، بر اثر بیماری دیورتیکولوز برآمدگی‌هایی روی جداره روده و اغلب در روده بزرگ شکل می‌گیرد. این برآمدگی‌ها به مرور زمان اتفاق می‌افتند و ممکن است از عدم مصرف کافی فیبر خوراکی یا مصرف بیش از حد گوشت قرمز ناشی شوند. طبق اعلام انجمن گوارش آمریکا حدود ۵۰ درصد از افراد در سن ۵۰ سالگی به این عارضه دچار می‌شوند.

این برآمدگی‌ها در مواقعی که عفونی شده و متورم شوند مشکل‌ساز خواهند شد که حدود پنج درصد از افراد این وضعیت را تجربه می‌کنند. دراین شرایط فرد دچار بیماری دیورتیکولوز شده است. احساس درد در پایین سمت چپ شکم، تب، لرز و تغییر در مدفوع از علائم آن به حساب می‌آیند. همچنین ممکن است فرد دچار حالت تهوع و استفراغ شود.

درمان بیماری دیورتیکولوز اغلب بر محور رژیم غذایی با میزان فیبر پایین در کوتاه مدت به منظور آرام ساختن دستگاه گوارش و تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک برای رفع عفونت احتمالی قرار دارد.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند تنها پس از رفع عفونت به تدریج فیبر خوراکی را با مصرف غلات، حبویات، سبزیجات، میوه‌ها و خشکبار به رژیم غذایی خود اضافه کنند. برای زنان مصرف روزانه ۲۵ گرم فیبر و مردان ۳۸ گرم توصیه می‌شود. همچنین لازم است گوشت مرغ و ماهی جایگزین گوشت قرمز شود.

همچنین بیمار باید با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف آنها احتمال عود کردن بیماری را به همراه دارد مشورت کند. از جمله این داروها می‌توان به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله آسپرین یا ایبوپروفن اشاره کرد.

به گزارش هلث‌دی نیوز، این اقدامات می‌توانند به پیشگیری از ابتلا به دیورتیکولوز کمک کرده یا مانع از پیشرفت آن شود.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments