۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷

رابطه مستقیم مصرف بی‌رویه دارو با بیماری‌های کبدی

یک متخصص بیماری های داخلی گفت: مصرف داروهاي آرام‌بخش و اعصاب حتماً بايد با نظر پزشك باشد ونمی توان به دنبال هر درد و به سفارش و توصیه دیگران یا در پی بروزآشفتگی ذهنی روزانه، به سراغ مصرف دارو رفت.

دکتر سیاوش صفری نژاد در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان خبرگزاری طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: مصرف داروهای آرام‌بخش و اعصاب حتماً باید با نظر پزشک باشد ونمی توان به دنبال هر درد و به سفارش و توصیه دیگران یا در پی بروزآشفتگی ذهنی روزانه، به سراغ مصرف دارو رفت .مسیر دفع اکثر داروها از طریق کبد ویا کلیه است که ممکن است سلامت این دو عضو حیاتی با مخاطرات جدید مواجه شود.

این متخصص داخلی اضافه کرد:باتوجه به استفاده بیش از حد و بدون توصیه پزشک از مولتی ویتامین ها ، مسکن های مختلف و داروهای ضد اضطراب شاهد گسترش بیماریهای کبدی هستیم.
به گفته دکترصفری نژاد؛ خوددرمانی، عوارض متعددی دارد و این موضوع به‌خصوص در زمینه داروهای بدون نسخه که متأسفانه مصرف آن‌ها هم شایع است، از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: دراین میان بعضی هم با سفارش و بزرگنمایی از استفاده و فواید دمنوش‌های گیاهی، این تصور را رواج می‌دهند که دمنوش‌ها اعجاز انگیز بوده و می‌توانند تمام دردهای درمان ناپذیر آنها رابهبود دهند.

صفری اضافه کرد: همچنین برخی از مردم فریب تبلیغات دروغین را خورده و تصور می‌کنند مصرف داروهای گیاهی فاقد هر گونه عوارض جانبی است اما اینگونه تفکر نادرست است و داروهای گیاهی نیز به تناسب خود، عوارضی ایجاد می‌کنند و مصرف آن‌ها باید تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی باشد.
این متخصص داخلی افزود: بسیاری از بیماری‌های کبدی به دلیل مصرف خودسرانه و بی رویه داروهاست و متأسفانه اطلاع‌رسانی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است و این امر وظیفه رسانه ها است که به مردم در مورد این امر اطلاع رسانی کننند.

پزشکان ،داروسازان و از همه مهمتر این رسانه هستند که می توانند برای ارتقای سواد عمومی و آگاهی بخشی به عموم مردم در مورد عوارض خود درمانی و استفاده بیش از حد دارو اثر بخش باشند و این باعث کمتر شدن بیماریهای کبدی و گوارشی و به دنبال آن کم شدن درد و الام بیماران و هزینه های بسیار آنان خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments