۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی:

رئیس کمیسیون باید فردی توانمند و بدون تضاد منافع باشد

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی‌گفت: کسی باید رئیس کمیسیون بهداشت و درمان شود که تضاد منافع نداشته و بسیار توانمند باشد.

سید جلیل میرمحمدی میبدی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت ضمن ابراز تمایل برای عضویت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم، اظهارکرد: عضویت در این کمیسیون جزو اولویت‌های من در این دوره از مجلس است.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت عضویت در کمیسیون بهداشت و درمان چه اولویت‌هایی خواهید داشت، گفت: اگر توفیق پیدا کردم در این کمیسیون حضور پیدا کنم اولویت اول من این است که با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر کشور حداقل در ۶ ماه اول مامورت خود در مجلس، در کنار وزارت بهداشت و درمان قرار بگیرم.

میرمحمدی میبدی اضافه کرد: باید با همراهی و همدلی به وزارت بهداشت کمک کنیم تا بتواند براساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در حوزه بهداشت و درمان با کمترین آسیب به مردم، موفق تر عمل کند. در عین حال باید نظارت بر عملکرد وزارت بهداشت بویژه در توزیع منابع مخصوصا یک میلیارد یورویی که از محل صندوق توسعه ملی برداشته شده، داشته باشیم تا عدلالت در تقسیم و توزیع این منابع وجود داشته باشد.

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: مقصود از نظارت این است که منابع در مسیر صحیح خرج و نه به این شکل که صرفا برای تهیه تجهیزات صرف یا به شکلی حیف و میل شود.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع باید برنامه ریزی جدی برای استمرار کار دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی در کل کشور داشته باشیم، با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر این مجموعه بخش قابل توجهی از درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها افت کرد. عمده دانشگاه‌ها قبل از کرونا بدهی داشتند و این بدهی قطعا بر عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه آموزش، بهداشت و درمان و … تاثیر گذاشته بود و کرونا مزیت بر علت شد.

وی افزود: بنا بر این داریم تا در کنار حمایتی که از وزارت بهداشت و به تبع از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواهیم داشت به سمتی پیش برویم که کرونا کمترین زیان بر عملکرد دانشگاه‌ها داشته باشد، برای اینکار نیاز داریم تا سازمان برنامه و بودجه و مجموعه دولت در کنار وزارت بهداشت قرار بگیرند و این ورازتخانه برنامه ریزی کاملی داشته باشد، می‌توانیم دانشگاه‌ها را از این شرایط خارج کنیم.

میرمحمدی میبدی اضافه کرد: بعد از عادی شدن شرایط وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی، اولویت بعدی من در دستور کار قرار دادن نظام ارجاع، پرنده الکترونیک، پزشک خانواده و تهیه گایدلاین‌ها است که با همکاری وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و با توجه به اینکه این موضوعات در قانون هم وجود دارد، دولت و وزارت بهداشت را ملزم اجرای این موارد کنیم.

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: اولویت بعدی ساماندهی وضعیت دارو است که به نظرم نیازی هم به تصویب قانون ندارد، در کشور شرایط خاصی بر تولید دارو، صنایع دارو، مجوز داروخانه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان حوزه دارو و امنیت غذایی حاکم شده که معضلات و مشکلات زیادی ایجاد کرده است. بعضا مطرح می‌شود که افراد خاص با منافع ویژه وارد این حوزه شده و مانع سامان یافتن آن می‌شوند.

رئیس کمیسیون باید فردی توانمند و بدون تضاد منافع باشد

وی تاکید کرد: هر از چند گاهی در این حوزه با مشکلات جدی مواجه می‌شویم که نمونه آن کمبود انسولین و برخی از داروهای سرطان و توزیع نامناسب این داروها و هزینه‌هایی است که به قشر ضعیف متحمل می‌شود. معتقدم در هیچ یک از این موضوعات قانون کم نداریم و آن چه که لازم داریم نظارت جدی و عملیاتی است که می‌تواند کمک کننده باشد تا سازمان غذا و دارو را در ریل صحیح قرار دهیم تا آثار این ورود مجدد به ریل صحیح، برای مردم نمایان شود.

میرمحمدی میبدی با بیان اینکه اولولیت بعدی من ورود به بحث‌های جمعیتی است، اضافه کرد: متاسفانه علی‌رغم اینکه حضرت آقا تاکید و سفارش در بحث فرزندآوری و رشد نرخ افزایش جمعیت داشتند، طی ۱۰ سال گذشته سیاست‌های غلط منجر به این شده که با نرخ رشد کمتر از یک درصد روبرو شویم که این موضوع می‌تواند فاجعه آمیز باشد. تغییر جمعیتی‌ای که در کشور در حال رخ دادن است هم در بعد امنیتی و هم در اشتغال و … می‌تواند مشکل ساز باشد و ضرورت دارد تا همه دست به دست هم بدهیم و به رشد بالای دو درصد برسیم.

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: این اتفاق شدنی است به دلیل اینکه تاکید موکد حضرت آقا است، مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و قوانین تسهیل ازدواج هم دارد، اما متاسفانه اکثر این قوانین مسکوت مانده است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به انتخابات پیش روی کمیسیون بهداشت برای انتخاب رئیس، ریاست این کمیسیون چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، اظهار کرد: کسی می‌تواند رئیس کمیسیون شود که توانمندی کار تیمی ‌را داشته باشد، کمیسیون بهداشت و درمان مجموعه‌ای است که اگر همدلی همه اعضای کمیسیون را جذب کند، می‌تواند موفق باشد. قطع مسلم انجام کارها به صورت دستوری امکان‌پذیر نیست و باید توانمندی ایجاد روحیه همدلی، همراهی و همکاری در بین اعضا را داشته باشد.

میرمحمدی میبدی تصریح کرد: رئیس کمیسیون جدای از اینکه نماینده حوزه انتخابیه‌اش است، باید در طول هفته برای کمیسیون بهداشت و درمان به جز صحن روزانه ۸ تا ۱۰ ساعت وقت بگذارد تا کارها را به خوبی پیش ببرد.

نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی‌ معتقد است: کسی باید رئیس باشد که تضاد منافع نداشته باشد، یعنی اگر در تصمیم گیری بودجه‌هایی که قرار است مصوب شوند و بر آن نظارت صورت بگیرد، نفع مادی داشته باشد حتما می‌تواند آسیب‌زا بوده و محل فساد شود. نکته دیگر این است که باید در حوزه اجرایی کار موفق انجام داده باشد.

وی ادامه داد: کمیسیون بهداشت و درمان حوزه تخصصی و فنی است و به نظرم اصلا حوزه سیاسی‌ای نیست و موضوعات سیاسی نباید در این حوزه وارد شود. شخصی که این شرایط را داشته باشد می‌تواند فرد موفقی در اداره کمیسیون بهداشت و درمان باشد و این کمیسیون را به سمت سند ابلاغی حضرت آقا در بحث سلامت هدایت کند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of