۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵

رئیس جمهور چین خطاب به ترامپ: آمریکا در امور داخلی چین دخالت می‌کند

رئیس جمهور چین در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی‌اش، واشنگتن را به دخالت در امور داخلی پکن متهم کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفتگوی تلفنی داشته است. ترامپ مدعی شد که پیشرفت‌هایی در خصوص مسائل مختلف از کره شمالی گرفته تا تجارت و هنگ کنگ حاصل شده ولی چین اعلام کرده است که شی جین پینگ در این مکالمه تلفنی ، آمریکا را به دخالت در امور داخلی اش متهم کرده است.

بر اساس این گزارش رهبران آمریکا و چین یک هفته پس از آن صحبت کرده اند که مقام‌های دو کشور توانستند بر سر مرحله نخست توافقنامه تجاری با هدف پایان به جنگ تجاری ۱۸ ماهه به توافق نهایی برسند.

ترامپ با انتشار پیامی‌در توئیتر از این گفتگوی تلفنی خبر داده است. یک مقام کاخ سفید نیز گفته است که آنها صبح جمعه با یکدیگر صحبت کردند. تلویزیون دولتی چین نیز اعلام کرده است که این گفتگو به درخواست ترامپ انجام شده است.

ترامپ در پیامی‌نوشت: یک گفتگوی بسیار خوب با رئیس جمهور چین درباره توافق تجاری داشتم. چین پیش از این خرید مقادیر زیادی از محصولات کشاورزی و سایر کالاهای آمریکایی را آغاز کرده است. امضای رسمی‌این توافقنامه، برنامه ریزی شده است. همین طور درباره کره شمالی صحبت کردیم، مسئله ای که در حال همکاری با چین هستیم. همین طور درباره هنگ کنگ صحبت شد.

خبرگزاری شینهوا نیز اعلام کرده است که شی جین پینگ به ترامپ گفته است که پکن عمیقا نگران اظهارات منفی مقامات ایالات متحده درباره مسائل مربوط به تایوان، هنگ کنگ و تبت است.

شینهوا افزود: این اقدامات دخالت آشکار در امور داخلی چین است و به ضرر منافع چین و اعتماد متقابل و همکاری مشترک بین دو کشور خواهد بود.

چین از اقدام ماه گذشته ترامپ در امضای قانونی که بر اساس آن تحریم‌هایی را علیه مقام‌های چینی و هنگ کنگی به بهانه نقض حقوق بشر اعمال می‌کند، به شدت عصبانی و ناراحت شده است.

آمریکا و چین بر سر مسئله هسته ای و موشکی کره شمالی اختلاف نظر جدی دارند. چین و روسیه دوشنبه گذشته پیش نویس طرحی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند که بر اساس آن برخی از تحریم‌های کره شمالی لغو شود ولی این مسئله با مخالفت آمریکا بریتانیا و فرانسه روبرو شده است.

ضرب الاجل یک ساله کره شمالی برای مذاکره با آمریکا رو به پایان است و پیونگ یانگ هشدار داده است که در صورت به نتیجه نرسیدن این مذاکرات، مسیر جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

تنش‌ها در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل یک ساله کره شمالی به آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا خواستار خلع سلاح یکطرفه کره شمالی شده ولی پیونگ یانگ خواستار لغو تمام تحریمهای آمریکا است.

مذاکرات هسته ای آمریکا و کره شمالی پس از شکست نشست فوریه رهبران دو کشور در فوریه امسال در شهر‌هانوی به بن بست رسیده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x