۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
وزیر بهداشت در حاشیه هیات دولت:

بیماری کووید۱۹ هیچ داروی موثر قابل اعتمادی در دنیا ندارد

وزیر بهداشت گفت: در جلسه امروز گزارشی از استان های گرفتار کرونا به رییس جمهور و دولت ارائه کردم و دو سه هفته گذشته بر ما همکاران مان و مردم  روزهای سختی گذشت.

به گزارش   گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در ارتباط زنده تصویری با شبکه خبر اظهار داشت: خوشبختانه با همراهی مردم و کمک مسئولان استانی، استانداران، همکاران پرتلاش شبانه روزی ما در دانشگاه های علوم پزشکی این مناطق، امروز خوشبختانه وضعیت مطلوب تری به ویژه در کرمانشاه، کردستان، سیستان و بلوچستان تا حد زیادی، هرمزگان و خوزستان داریم و بیماری در حد کنترل شده است و موارد ورودی بسیار کمتر از قبل و تعداد بیماران بستری در حد کنترل و مرگ و میرها رو به کاهش است.

وی افزود: در استانهایی مانند مازندران، خراسان رضوی، تهران و البرز از نظر بیماری، نگرانی داریم اما امیدوارم که در این مناطق نیز بتوانیم بیماری را کنترل و مهار کنیم. گزارش خشنود کننده ای از همراهی بسیار خوب مردم در استفاده از ماسک و رعایت فاصله ها و تفویض اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا به ستادهای استانی، ارائه دادم و در ستادهای استانی، تصمیمات بسیار خوبی برای محدودیت های جدید گرفته شده و اگر این روال را تا دو هفته آینده خوب طی کنیم، در کاهش موارد ابتلا موفق تر از قبل خواهیم بود.

وزیر بهداشت در خصوص داروهایی که برای کووید۱۹ مورد استفاده قرار می گیرند، گفت: بیماری کووید۱۹ هنوز هیچ داروی موثر قابل اعتمادی در دنیا ندارد اما رمدسیویر و فاوی پیراویر دو دارویی بود که برخی از پزشکان نسخه می کردند به ویژه رمدسیویر که در اروپا و آمریکا تاکیداتی بر اثربخشی آن بود، تجویز می شد و متاسفانه مردم با یک سری شیاد در قاچاق این دارو و نمونه های جعلی این دارو روبرو بودند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: گرچه هنوز داروی رمدسیویر در لیست دارویی کشور وارد نشده اما برخی از همکاران پزشک ما نسخه می کردند و به آن اعتقاد داشتند که در برخی بیماران اثربخش بوده، این دارو به اندازه کافی در کشور توزیع شده و هفته آینده اولین تولید ملی این دارو عرضه خواهد شد و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی یادآور شد: تصمیمات برای محدودیت های تهران قبلا به ستاد مقابله با کرونا استان تهران ابلاغ شده و دکتر زالی فرمانده این ستاد و دکتر بندپی استاندار تهران، این تصمیمات را به دستگاه های مختلف ابلاغ کرده اند و یک هفته با این آهنگ، پیش خواهیم رفت اگر اثراتی کمتر از آنچه انتظار داریم، دیدیم قطعا محدودیت های بیشتری را اعمال خواهیم کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x