۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
یک نماینده مجلس:

دولت باید امکاناتش را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیج کند

نماینده مردم سراوان و مهرستان در مجلس یازدهم گفت: وقتی دولت وظیفه‌اش در قبال مردم را انجام نداده نمی‌تواند از آنها توقعی داشته باشد.

دکتر ملک فاضلی در گفتگو خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت افزود: اخیرا شاهد افزایش شیوع کرونا به ویژه در مناطقی هستیم که قبلاً آلودگی در آنها نداشته‌ایم. در واقع جمعیت بکری را داشتیم که آماده آلوده نشده بودند و حالا جزو مناطق قرمز بیماری هستند.

وی با بیان اینکه رفت و آمد کمتر دلیل پاک بودن مناطق آلوده نیست، ادامه داد: با گسترش آلودگی و عفونت در کشور مناطق بکر مانده، آسیب‌ پذیرتر خواهند بود. ما باید در عین حالی که مناطق آسیب‌پذیر را شناسایی می‌کردیم تدابیر امنیتی بهداشت و سلامت نیز برای آن می‌اندیشیدیم و زیرساخت‌های سلامت آنها را بالا می بردیم.

فاضلی ادامه داد: باید آگاهی جامعه را در مورد بیماری کرونا بالا می‌بردیم و اهدافی را در حوزه سلامتی تعیین می‌کردیم. در آن زمانی که می‌توانستیم جامعه را به فاز مراقبت از خود ببریم، یعنی در کنار کسب و کارها و انجام امورات، مردم مراقبت از خود را نیز مورد توجه قرار دهند، نتوانستیم جامعه را به باور مراقبت از خود برسانیم و آگاه کنیم. کرونا بیماری ناشناخته‌ای است و نمی‌دانیم زمانیکه افراد به آن مبتلا می‌شوند چه میزان آسیب می‌بینند.

نماینده مردم سراوان و مهرستان در مجلس یازدهم گفت: وقتی در شرایط شناخته قرار داریم عملکرد باید دقیق، متناسب و کارشناسی شده باشد. بحث سلامت جامعه با همه بحث‌ها متفاوت است و طبعا باید این موضوع در نظر بگیریم که خوابیدن در خانه به مراتب بهتر از بستری شدن در بیمارستان و بستری شدن در بیمارستان به مراتب بهتر از مرگی است روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ مورد از آن را تجربه می‌کنیم.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره تامین معیشت مردم، اضافه کرد: معیشتی که حضرت آقا فرمودند تنها معیشت غذایی نیست و معیشت سلامتی هم هست و متاسفانه نه تنها مطلب را دریافت نکرده‌ا‌یم بلکه در برنامه‌ها تناقض نیز وجود دارد و زمانیکه تناقض در برنامه‌ها وجود داشته باشد آن چیزی که برایش زحمت کشیده شده و به پایداری رسیده، تخریب خواهد شد و این پرت منابع است آن هم در وضعیتی که باید از یک ریال‌مان ۵ ریال برداشت کنیم، نباید اجاره بدهیم که دوباره کاری صورت بگیرد.

دولت باید امکاناتش را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیج کند

فاضلی با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و درمان این هفته تشکیل می‌شود و اولویت اول آنها موضوع کرونا خواهد بود، گفت: متاسفانه کرونا در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان و مناطق محروم در حال افزایش است و علت آن هم این است که جمعیت آماده گرفتن کرونا آلوده شدند، امیدواریم که بتوانیم این بیماری را با عقل و منطق مهار کنیم.

نماینده مردم سراوان و مهرستان در مجلس یازدهم گفت: دولت باید به شناختی از پتانسیل‌های خود رسیده باشد که بداند در چه حدی از توانمندی برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی قرار دارند. زمانی که دولت از مردم می‌خواهد در اتوبوس و مترو فاصله گذاری را رعایت کنند باید پرسید آیا توان و امکاناتش را فراهم کرده است که مردم مجبور به رعایت این موضوع باشند.

وی اضافه کرد: یعنی تا زمانیکه دولت وظیفه‌اش در قبال مردم را انجام نداده نمی‌تواند از آنها توقعی داشته باشد. این وظیفه ماست که شرایط را بسنجیم و درست تنظیم کنیم و بعد از اولویت‌های جوانان و اشتغال را بررسی کرده و شغل‌های حیاتی و مناطق تولید را بر اساس حجم کاری در جامعه تنظیم کنیم. دولت می‌تواند بعضی از مشاغل را بدون وارد شدن آسیب ۴ تا ۶ ماه تعطیل کند یا ساکن نگه دارد که این اقدام نیازمند همکاری همه بخش‌ها به ویژه بهداشت و درمان است.

فاضلی اظهار کرد: دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا وزیر بهداشت است و بقیه ارکان دولت در سایر سازمان‌ها و نهادها باید تابع مواردی باشند که در این ستاد تهیه و تنظیم شده است تا دوگانگی در کار ایجاد نشود مگر اینکه منطقی، دقیق و درست باشد.

نماینده مردم سراوان و مهرستان در مجلس یازدهم در رابطه با حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا هم اظهار کرد: آن چیزی که دولت می‌بیند میزان امکاناتی است که در کشور وجود دارد و می‌تواند با تکیه بر آن در مورد تعطیلی کسب و کارهایی که نیاز به تعطیلی دارند، نظر دهد چرا که معیشت آنها باید تأمین شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کارگران و بازنشستگان در کشور با مشکلات زیادی مواجه هستند و باید برای تامین معیشت آنها فکرهای اساسی صورت بگیرد، به همین دلیل باید با تمام امکانات در کشور برای تامین معیشت مردم در شرایط بحران کرونا فراهم شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments