۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
قاضی زاده هاشمی:

دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه افزایش حق السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب آور است وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت؛ سید احسان قاضی‌زاده هاشمی رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ صبح امروز (دوشنبه) در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما در واکنش به برخی شائبه‌ها مبنی بر اینکه مجلس به دنبال گران کردن اینترنت است، گفت: براساس مصوبه مجلس نرخ تعرفه اینترنت افزایش پیدا نمی‌کند، لذا امیدوارم این مصوبه در شورای نگهبان تایید و تبدیل به قانون شود.

وی ادامه داد: در حقیقت ما در مجلس هیچ مصوبهای مبنی بر گران کردن اینترنت نداریم. چنانکه در فصل درآمدی تبصره ۶ بند «ی» لایحه بودجه به صراحت اعلام کردیم که اپراتورها حق گران کردن اینترنت در سال ۱۴۰۰ را ندارند. بنابراین مالیات ارزش افزوده و مالیات تکلیفی را افزایش ندادیم و قیمت‌ها همان قیمت سابق است.

نماینده مردم فریمان، سرخس و بخش‌های احمدآباد و رضویه،افزود: نزدیک به ۱۷ سال است که حق سهم دولت از سود اپراتورها ۲۸ و یک دهم است. این عدد به علت افزایش فوق العاده درآمدهای اپراتورها به ۳۸ و یک دهم افزایش پیدا کرده است.

رشد۵۰ درصدی درآمد اپراتورها در سال۹۹

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه کار ما در بودجه، شفاف سازی است، گفت: برخی میگویند افزایش حق السهم، برابر با افزایش نرخ تعرفه اینترنت است. اما در مورد چرایی حق السهم ۲۸ و یک دهم درصدی باید گفت که این عدد از یک نساب عددی است که این عدد در سال جاری قریب به ۵۰ درصد افزایش داشته، یعنی مجموع درآمد اپراتورها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ، ۵۰ درصد افزایش یافته، چراکه بعد از کرونا مصرف اینترنت مردم روند صعودی را طی کرده است.

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، در واکنش به اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکید کرد: چند شب گذشته آقای وزیر ارتباطات اظهاراتی درباره مصوبه مجلس برای اینترنت داشتند که برای من عجیب است در حقیقت اینکه وزیر تفاوت درآمد با گردش مالی را نمی‌داند، بسیار تعجب‌آور است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم در مورد سهم مابقی سهام اپراتورها  گفت:  مابقی سهام اپراتورها مربوط به سهام‌دار خاص است که به جاهای خاصی وصل هستند و می‌توانند فشار بیاورند، اما مجلس جلوی فشار آنها ایستاده است.

 مجلس به دنبال شفاف سازی است

وی ادامه داد: در حقیقت به دنبال این هستیم پول‌هایی که بین وزارت ارتباطات و اپراتورها رد و بدل میشود را شفاف کنیم. در حال حاضر مصرف اینترنت بسیار رشد داشته است. در سال ۹۹ تنها یکی از اپراتورها  یعنی همراه اول که در بورس فعالیت دارد، فقط در ۱۱ ماه امسال براساس کدال(فرابورسی) درآمد ۲۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان داشته است.این رقم در حال حاضر در بورس ثبت شده چرا که در بورس همه چی شفاف است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۳ درصد بازار اپراتورهای تلفن همراه در اختیار همراه اول، ۴۳ درصد در اختیار ایرانسل و مابقی هم در اختیار رایتل است که در مقایسه با همراه اول درآمد دو اپراتورهای دیگر درآمد حداقل بالای ۴۵هزار میلیارد تومانی دارند که حق السهم دولت از این مبلغ  ۱۲هزار و ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود در حالی که دولت در بودجه ۱۴۰۰، رقم ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان را پیش بینی کرده است. لذا وزارت ارتباطات که نهاد ناظر بر این حوزه و منافع عامه دولت در آنجا است، باید مطالبه‌گر حقوق مردم باشد.

باید قوانین را دقیق و صریح بیان کنیم

وی در مورد جای خالی صراحت در قوانین عنوان کرد:  زمانی که در مجلس دهم قوانین منع به کارگیری بازنشستگان را اصلاح کردیم ولی منجر به اعتراضات بسیاری شد؛ در واقع وقتی قانونی محکم بسته می‌شود مانند همین قانون در مورد اینترنت، فریاد بسیاری به صدا در می‎‌آید چرا که قانون محکم بسته شده است. در قانون مذکور پیشنهادی در مورد تعرفه‌های اینترنت نبود در صحن تصویب شد که دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند. لذا قبول دارم که اگر قوانین مبهم و کلی باشند و حتی نگارش خوبی نداشته باشد، باید آن قانون را دقیق و صریح کنیم.

پرداخت سود اپراتورها به صدا و سیما کذب است

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه۱۴۰۰ در مورد برخی گمانه‌ها مبنی بر پرداخت سود اپراتورها به صدا و سیما گفت: پرداخت سود اپراتورها به صدا و سیما  کذب است و نشات گرفته از پروپاگاندا و فضاسازی است که در این مورد صورت گرفته که بعضا هم استفاده انتخاباتی دارد.

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: باید با مردم صادق باشیم، در حال حاضر بحث ما توسعه شبکه ملی ارتباطات است. ما به دنبال توسعه شبکه ملی ارتباطات هستیم چرا که به دلیل نداشتن این شبکه حساب‌های بانکی ایران هک می‌شوند. همچنین بحث دیگر مربوط به تولید محتوا است و انتقادات بیشتر از این منظر وجود دارد لذا تنها بحث راه‌ اندازی نیست و فقط نمی‌توان گفت توسعه زیرساخت داشته باشیم بلکه باید داده‌ها و اطلاعات هم در آن وجود داشته باشد. آیا همه کشورهای دنیا ارزش‌های بومی و ملی خود را در نظر نمی‌گیرند؟ در حال حاضر ۲۶ دستگاه‌ می‌گویند پول برای صدا و سیما است و از سود همین اپراتورها استفاده خواهند کرد در صورتی  که این سازمان طی سال‌های گذشته در صندوق توسعه ملی اعتبار ویژه‌ای داشته که امسال همان هم حذف شده است.

وی در پایان یادآور شد:  با مصوبه مجلس حق السهم دولت ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند اما این از سود اپراتورها کم می‌کند. در حال حاضر درآمد و سود ایرانسل شفاف نیست. نرخ تعرفه اینترنت را افزایش نمی‌دهیم و با همین حق السهم فعلی شاهد کم اظهاری دولت هستیم. در حال حاضر دَه‌ها گزارش داریم که دولت این حق السهم‌ها را در کجا مصرف می‌کند. بنابراین در بودجه عدد کم اظهاری و اینکه کجا هزینه شده را شفاف می‌کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments