۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷

دولت به دنبال کاهش دو سوم بدهی خود به تامین اجتماعی

عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه بدهی دولت به تامین اجتماعی تا پایان سال گذشته ۲۱۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: دولت به دنبال کاهش دو سوم بدهی خود به سازمان است.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، اکبر شوکت در مورد بدهی دولت به تأمین اجتماعی، افزود: تا پایان سال ۹۷ دولت ۲۱۰ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است و امسال نیز ۲۶ هزار میلیارد تومان بدهی جاری دولت به این سازمان است.

وی تصریح کرد: بر این اساس طی ۶ سال دولت، اصل طلب سازمان حدود ۱۷۰ یا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که مقداری نیز از دولت قبل باقی مانده بود اگر سود را نیز در نظر نگیریم  ، مبلغ بسیار بیشتر از ۲۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

شوکت با اشاره به اینکه دولت بدنبال این است که بدهی‌های خود را به به تامین اجتماعی به یک سوم کاهش دهد، گفت: هر بار با عناوین مختلف در اخباری که از دولت منتشر می‌شود رقم بدهی بسیار کمتر از اصل آن عنوان می‌شود، بنابراین ما فکر می‌کنیم دولت به دنبال کاهش یک سومی‌میزان بدهی خود به تأمین اجتماعی است اما ما به عنوان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی آن را قبول نداریم و به طور حتم مخالفت خود را اعلام خواهیم کرد.

عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی اظهارداشت: پیشنهاد ما به تشکل‌ها این بود که چارچوب جدیدی برای پرداخت بدهی دولت تعریف کنیم و در این راه اگر مجلس هم دلسوز نظام و حاکمیت است باید به ما کمک کند، اما اگر غیر از این باشد، ضرر به سازمان باعث آسیب و زیان در ابعاد ملی خواهد بود که عواقب آن جبران ناپذیر است.

وی افزود: همانطور که ما می‌توانیم حساب کارفرمایان را در قبال بدهی ، توقیف می‌کنیم باید بتوانیم از اموال دولت هم برای پرداخت بخشی از بدهی‌هایش با انتخاب خودمان برداشت کنیم چون تا حالا دولت این کار را نکرده است.

وی در خصوص پیشنهاداتی که برای پرداخت مطالبات ارائه شده است، گفت: ما پیشنهادات خود را به مجلس ارائه کرده ایم؛ دولت باید مطالبات خود را به ما پرداخت کند .وظیفه ما این بوده که راهکارهای پرداخت را شناسایی کنیم و براین اساس و پیشنهاداتی را ارائه کنیم که اینگونه نیز شد و پیشنهاداتی از سوی هیات امناو مدیره سازمان به مجلس ارائه شد که برخی از این پیشنهادات نیز بار مالی برای دولت ندارند و می‌توانند در آینده جلوی فساد را بگیرند که یکی از آنها واگذاری منطقه مکران به تأمین اجتماعی و کارگران است. تأمین اجتماعی می‌تواند در این منطقه با سرمایه گذاری و تأسیس هتل در جذب توریست موفق باشد و جلوی رانت نیز گرفته می‌شود.

عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی افزود: این واگذاری شاید در حال حاضر به نفع سازمان نباشد و دردی دوا نکند اما در آینده برای تأمین اجتماعی مفید خواهد بود و یک سود پایداری خواهد داشت.

وی گفت: ۲۰ پیشنهاد به مجلس ارائه کرده ایم که ۴۰ درصد آن بار مالی ندارد.

شوکت با اشاره به اینکه همه دولت‌ها سعی کرده اند پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی را به تأخیر بیندازند، افزود: این کار تا یک جایی می‌تواند پیش می‌رود الان تامین اجتماعی به نقطه ای رسیده که بزرگترین ابرچالش دولت بعدی، تأمین اجتماعی خواهد بود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments