۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶
نماینده مردم بجنورد در خانه ملت:

دولت بعدی از نخبگان استفاده کند

نماینده مردم بجنورد در خانه ملت گفت: رییس جمهور باید نخبگان کشور را حول محور برنامه های خودش جمع کند تا بتواند با استفاده از این روش مشکلات کشور را به هزینه های کمتر و در زمان سریعتری برطرف کند.

محمد وحیدی، نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره انتظارات از دولت بعدی اضافه کرد: رییس جمهور باید نخبگان کشور را حول محور برنامه های خودش جمع کند، اما اتفاقی که معمولا در ادوار مختلف رخ داده این بوده که روسای جمهور به بخشی از نخبگان کشور توجه کردند و مابقی کنار گذاشته شدند.

وی ادامه داد: کنار گذاشتن نخبگان دانشگاهی و اجرایی که مدیران کشور هستند، مهمترین آسیبی بود که در ادوار گذشته رخ داد؛ بنابراین رییس جمهور باید جامع الاطراف باشد. اگر روسای جمهور این رویه را در پیش بگیرند و در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، با همفکری نخبگان طرح‌ها را ارائه دهند، قطعا مشکلات کشور قابل رفع است؛ اما معمولا ۵۰ درصد ریزش نیرو در سیستم اجرایی کشور و دانشگاهی داریم.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس با تاکید بر اینکه رییس جمهور باید نگاه جهادی داشته باشد، گفت: رییس جمهور در عرصه کار باید قوی ظاهر شود؛ ظرفیت‌های نقاط مختلف کشور را بشناسد؛ هر منطقه کشور ظرفیت هایی دارد و شناخت رییس جمهور از این ظرفیت ها باعث محرومیت زدایی می‌شود چرا که می‌تواند متناسب با آن توانممندی‌ها فرصت ایجاد کند.

وحیدی ادامه داد: به روسای جمهور اختیاراتی داده شده است که باید این اختیارات را به لایه‌های مدیریتی استانی تفویض کنند در حالی که الان استانداران بیشتر به مهره‌های بدون خاصیت تبدیل شده‌اند و فقط بخشنامه‌ها را اجرا می کنند؛ درحالی که اگر راس مدیریتی استان اجازه نداشته باشد که تصمیم ساز باشد و از شوراهای استانی برای توسعه استان استفاده کند، در آینده نمی‌توانیم اقدامات مثبتی برای کشور داشته باشیم.

وی در خصوص افزایش سقف بودجه‌های استانی، اظهار کرد: سقف بودجه‌های استانی باید نسبت به بودجه های ملی افزایش پیدا کند؛ کاری که در ۴۰ سال گذشته به غلط انجام شد. بیشتر تمرکز بودجه‌ها دست وزرا و در سطح ملی است که برای عده‌ای رانت ایجاد می‌کند یعنی به نفع مناطقی کار می‌کنند که بیشتر نفوذ دارند و مناطق محروم، محروم تر می‌شود و شکاف اقتصادی بیشتر می‌شود و این محرومیت تبعات خود را در حوزه های سیاسی، اجتماعی و حتی دینی و اخلاقی نشان می‌دهد؛ مثلا مهاجرت یکی از تبعات همین عدم توازن منطقه ای است.

وحیدی خاطرنشان کرد: بحث دیگر هم تعاملات بین‌المللی است؛ مقام معظم رهبری تاکید کردند که روسای جمهور و وزرای تابعه در حوزه‌های تعاملات بین الملل، تابع سیاستگذاری قوی بالادستی هستند. بنابراین روسای جمهور خودشان نباید برای هر بخشی، سیاست های کلی تنظیم کنند بلکه سیاست های کلی مصوب را باید اجرا کنند که اگر این اتفاق رخ دهد، توانایی اداره بیش از ۲ برابر جمعیت فعلی را خواهیم داشت. چراکه کشور فقیری نیستیم اما متاسفانه با برنامه ای فقیرانه حرکت می کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x