۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
نوری در گفتگو با طبنا مطرح کرد؛

دولت برای تهیه اتوبوس به مدیریت شهری کمکی نمی کند/ تولید، توزیع و سوخت خودرو در اختیار شهرداری تهران نیست

عضو شورای شهر تهران گفت: متاسفانه دولت تاکنون هیچ امکاناتی در اختیار مدیریت شهری قرار نداده و حتی یک اتوبوس هم برای شهر تهران خریداری نکرده است.

صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری طبنا (خبرگزاری سلامت) با اشاره به موضوع آلودگی هوای شهر تهران اظهار داشت: یکی از چالش‌های جدی شهر تهران موضوع آلودگی هوا است.

وی با بیان اینکه موضوع آلودگی هوا از سوی شهروندان به عنوان اصلی ترین اولویت مطرح شده است، گفت: در نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته اولویت اصلی حل موضوع آلودگی هوا و ترافیک است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه این موضوع مورد توجه مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری است، افزود: در این ارتباط مدیریت شهری در حیطه وظایف، امکانات و منابعی که دارد اقدام خواهد کرد.

نوری ادامه داد: شورای شهر تهران بدون تردید موضوع کاهش آلودگی هوا و ترافیک پایتخت را پیگیری خواهد کرد اما باید دانست که سهم شهرداری تهران در موضوع آلودگی هوا واقعاً چقدر است، اینکه فکر کنیم همه مسئله به شهرداری تهران بر میگردد، درست نیست.

وی اضافه کرد: گفته میشود سهم شهرداری تهران در حل موضوع آلودگی هوا بیش از ۱۵ درصد نیست. طبق بررسی ها عمده آلودگی هوا ناشی از منابع آلاینده متحرک مانند خودرو و سوخت است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تولید، توزیع و سوخت خودرو در اختیار شهرداری تهران نیست، تاکید کرد: شهرداری تهران در این خصوص خیلی نمی‌تواند نقشی را ایفا کند مگر اینکه در توسعه حمل و نقل عمومی بیشترین اقدامات را انجام دهد.

نوری ادامه داد: شهرداری تهران باید تلاش کند که حمل و نقل عمومی به ویژه حمل و نقل ریلی را افزایش دهد چراکه با افزایش خطوط مترو و تجهیز آن می تواند سر فاصله خطوط را به حداقل رساند و تردد را در این بخش افزایش داد.

وی یادآور شد: طبیعتاً هر چقدر مردم از مترو استفاده کنند آلودگی کمتری تولید میشود و در وقت شهروندان نیز صرفه جویی خواهد شد. همچنین با افزایش خطوط مترو تبعات منفی کمتری در زمینه آلودگی هوا در شهر تهران به جا خواهد ماند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه یکی از اقدامات مهم و اولویت‌دار شورای شهر و شهرداری تهران توسعه و تجهیز خطوط مترو و امکانات آن است. اولویت دوم نیز افزایش اتوبوس است، مدیریت شهری به دنبال آن است که خطوط اتوبوسرانی توسعه پیدا کند.

نوری با بیان اینکه برای توسعه اتوبوس و مترو دولت باید به مدیریت شهری کمک کند، گفت: متاسفانه دولت تاکنون هیچ امکاناتی در اختیار مدیریت شهری قرار نداده و حتی یک اتوبوس هم برای شهر تهران خریداری نکرده است.

وی ادامه داد: دولت باید به منظور حمایت از مدیریت شهری ساز و کارهایی فراهم کند تا ناوگان جدید همراه با استانداردهای بالا و تکنولوژی بیشتر جایگزین ناوگان فرسوده شوند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: امیدواریم تولید بنزین، گازوئیل و سایر مشتقات مطابق با استانداردهای روز باشد تا میزان آلایندگی کمتر را در شهر تهران شاهد باشیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments