۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

دولت باید لایحه بودجه را اصلاح کند/ احتمال بروز خاموشی در تابستان

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: لایحه بودجه اتکای زیادی به نفت دارد که این منبع چندان قابل تحقق دیده نمی شود و بهتر است دولت این لایحه را اصلاح کند.

حجت الله فیروزی، نماینده مردم فسا در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره اتکای بودجه ۱۴۰۰ به نفت اظهار کرد: الان بر روی کل لایجه بحث وجود دارد و در مجلس احساس می‌شود منابعی که دولت برای تحقق درآمدها پیش‌بینی کرده که یکی از آنها نفت است و با مبلغ بالایی هم پیش‌بینی شده احتمال اینکه محقق نشود، بسیار است.

وی ادامه داد: دلار را هم به گونه ای بسته‌اند که امکان تحقق آن وجود ندارد هم نفت را. الان این بحث در مجلس هست که آیا به طور کلی لایحه رد شود تا دولت آن را اصلاح کند و با منابع قابل اتکا برگرداند یا مجلس به سمت اصلاح این لایحه برود.

فیروزی تصریح کرد: مجلس هر چقدر هم بخواهد آن را اصلاح کند نمی‌تواند اصلاحات زیادی در آن انجام دهد مگر اینکه بخواهد کل لایحه را بهم بزند که نه به صلاح هست و نه فرصت چنین کاری وجود دارد. بنابراین یکی از راه‌ها این است که لایحه به دولت برای اصلاح برگردد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع اصلی در حقیقت اتکای انرژی کشور به نفت در شرایط فعلی با این پیش‌بینی ای که دولت کرده قابل تحقق و واقعی نیست.

وی درباره برق و گاز و آب رایگان که دولت درباره آن صحبت کرده است، اضافه کرد: این موضوع در لایحه نیامده است مخصوصا در شرایط فعلی که دولت نیاز دارد لایحه را اصلاح کند و چه دولت و چه مجلس متکی به یک منابعی باشد الان به این سمت رفته و در مورد آن بحثی صورت نگرفته است.

فیروزی درباره تولید و قطعی برق در کشور توضیح داد: در حقیقت ما در استان های دیگر مانند استان فارس هم این مشکل وجود دارد و برخی از دوستان بحث تحقیق و تفحص را مطرح کردند. وقتی با نگاه تخصصی به حوزه برق نگاه می کنیم هم زیرساخت‌های ما به شدت فرسوده است و باید نوسازی شود و هم اینکه کشور به کشور صنعتی تبدیل می‌شود و یکی از الزامات آن هم برق است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: چون برق مصرفی ما در صنعت زیاد می‌شود باید به تناسب آن هم باید در حوزه تولید برق بیشتر فعالیت‌ شود ولی در این حوزه کم کار شده و اگر فکر حتی کوتاه مدت با سرعت بالا اتفاق نیافتد، احتمال دارد تابستان با مشکل جدی مواجه شویم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments