۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

دولت اراده ای برای دریافت مالیات ندارد!

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در گزارش تفریغ بودجه 98 دیدیم که دولت از 100 درصد مالیات تنها 10 درصد را گرفته و این به دلیل وجودو رانت و زدوبندهای اقتصادی و نبود اراده دولت در دریافت مالیات است.

خلیل بهروزی فر، نماینده مردم فومن و شفت در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت تعیین دستمزدها اظهار کرد: ضریب ۲۵ درصدی که دولت برای کارمندان دولت در سال آینده در نظر گرتفه نمی تواند تامین کننده حقوق آنهایی که زیر ۵ میلیون دریافتی دارند باشد.

وی ادامه داد: فاصله ای هم بین دریافتی های زیر ۵ میلیون و دریافتی های بالاتر؛ این فاصله را بیشتر می کند. هم در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و هم در تلفیق و کمیسیون های تخصصی که در مجلس جلسات تخصصی داشتند در این موضوع نگاه یکسانی داشته اند تا بتوانند سازوکاری را مشخص کنیم.

بهروزی فر افزود: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و دولت و کمیسیون های تخصصی به نظرم تغییری در این ضریب صورت خواهد گرفت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در تفریغ بودجه دیوان محاسبات در لایجه بودجه سال ۹۸ این موضوع را دیدم ک بخش مربوط به منابع مالیات ها دولت ۱۰ درصد آن را تامین کرده است! یعنی ۹۰ درصد منابع مربوط به مالیات ها دریافت نشده است. این وضعیت بیانگر رانت هایی است که در این راستا وجود دارد و خود دولت نخواسته این کار را انجام دهد مگر می شود منبعی که دولت باید ۱۰۰ درصد آن را دریافت می کرد و تنها ۱۰ درصد آن را دریافت می کند بیانگر زدوبندهای اقتصادی است که پشت این موضوع وجود دارد.

وی در واکنش به اینکه مردم باید هزینه این کم رانت ها را پرداخت کنند؛ افزود: ما از اقشار ضعیف جامعه مالیات دریافت و از افرادی که درآمدهای کلانی در کشور دارند و سودهای بزرگی می برند؛ هیچ مالیاتی نمی دهند و در واقع اراده ای از سوی دولت برای این کار وجود ندارد! ما مستندهای زیادی داریم که مالیات ها به عدالت دریافت نمی شود و فرار مالیاتی اتفاق می افتد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x