۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

دنبال بهترین گزینه برای یوزها هستیم

مدیرکل دفتر حیات وحش با اعلام این که اشکالاتی به فرایند هورمون‌تراپی یوز ماده پردیسان در گذشته وارد شده است، گفت: تلاش می‌کنیم بهترین گزینه را برای سه یوزپلنگ پردیسان در اختیار داشته باشیم.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ شهاب‌الدین منتظمی درباره انتقادهای مطرح شده نسبت به فرایند لقاح مصنوعی یوزه‌ای پردیسان گفت: باید بپذیریم اقدامی‌که روی دلبر صورت گرفته است در موعد خودش درست نبوده و متأسفانه آن زمان این اطلاعات به بیرون ارائه نشد؛ باید مشاوره از چند صاحب نظر انجام می‌شد و سپس هورمون‌تراپی صورت می‌گرفت، اما واقعیت این بود که این کار انجام نشد و شان مک‌کویین براساس تجربیات خود اقدام کرده نه براساس پروتکل‌های موجود برای کارهای تخصصی و این حتماً مورد اشکال است.

منتظمی‌با بیان اینکه طبیعی است که بین صاحب نظران و متخصصان امر یک سری مباحث رد و بدل می‌شود گفت: نه در مورد عوارضی که آن زمان روی دلبر ایجاد شده و نه در مورد اینکه این هورمون‌تراپی بعدها چه مشکلاتی برای دلبر ایجاد کرده است، هنوز ارزیابی نشده و این اشکال بر آن فرایند وارد است.

وی ادامه داد: با این حال بر اساس معاینات اخیر که زمستان سال گذشته (۹۷) روی دلبر انجام شده ما فرض را بر این می‌گذاریم که دلبر شرایط نرمال دارد و قابلیت آن را دارد که به روش‌های فعلاً غیرتهاجمی‌روی آن کار انجام شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به انتقادهایی که بهرنگ اکرامی‌دامپزشک و متخصص بیماری‌های تولید مثلی مطرح کرده بود گفت: دکتر اکرامی‌متخصص و صاحب نظر هستند و به نظرات ایشان در این حوزه احترام می‌گذاریم و در بحث پروژه تکثیر در اسارت یوز از نقطه نظرات تمام متخصصان استفاده خواهیم کرد اما به این موضوع اشاره می‌کنم که اولویت اصلی و قطعی سازمان، حفظ یوز در زیستگاه است و برنامه‌ها و پروژه‌هایی طراحی کردیم هم برای زیستگاه و هم برای گونه با برنامه‌های پایشی که با همکاری استان‌هایی که دارای زیستگاه یوز هستند شروع خواهد شد و امیدواریم فرایندهای حفاظتی جدید برای زیست گاه‌ها خیلی محکم‌تر، قوی‌تر و علمی‌تر از قبل ارائه شود. این تأکید سازمانی و معاون محیط طبیعی است که تمام انرژی ما روی زیستگاه باشد.

منتظمی‌ادامه داد: الان سه یوزپلنگ در پارک پردیسان یعنی دو ماده و یک نر داریم که قطعاً هیچ گونه امکان رهاسازی آنها در طبیعت نیست. شرایط این سه یوز بسیار خاص است و باید بتوانیم بحث تکثیر در اسارت را کاملاً علمی‌و منطقی و خارج از هر گونه شتاب زدگی و روش‌های غیرمعمول جلو ببریم. در خصوص بحث تکثیر در اسارت پیشنهادهای مختلفی از سوی اکولوژیست‌ها، دامپزشکان و صاحبنظران مطرح است که بسیار متفاوت از یکدیگر است. چندین جلسه با حضور معاون محیط زیست طبیعی سازمان، برگزار و این پیشنهادها ارزیابی شد و چندین سناریو ارائه شد. اگر بخواهیم هر کار فنی روی سه یوز انجام دهیم، که باید انجام دهیم و بحث تکثیر در اسارت باید با قدرت جلو برود، بحث سناریوهای مختلف از نظر زیستی وجود دارد که باید بررسی شود مثلاً آیا اینها باید وسط تهران نگهداری شوند؟ آیا اگر موالیدی از اینها به وجود آید، بچه‌های آنها هم باید در تهران باشند؟ یا اینکه حتی اگر در اسارت هم نگهداری می‌شوند در شرایط زیستگاه طبیعی خود باشند که قطعاً مورد دوم دقیق‌تر است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of