۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا:

دست کم گرفتن جوانان ایرانی غیرمنصفانه است

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همیشه برخی افراد به دنبال تخریب محصولات ایرانی هستند. چرا ایران نتواند واکسن کووید19 را تولید کند؟ در کشور جوانان با دانش، با هوش و با استعداد زیادی داریم که امکانات برای ساخت واکسن و نیز کیت تشخیصی در اختیار آنها قرار گرفته است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل ویدا،دکتر مینو محرز اظهار داشت: برخی افراد تصور می کنند که اظهارات در مورد موفقیت های واکسن های ایرانی، خلاف واقع است اما دست کم گرفتن جوانان باهوش ایرانی که سرمایه های کشور هستند، غیرمنصفانه و نادرست است.

وی افزود: جوانان ایرانی که در حال ساخت واکسن ایرانی کووید۱۹ هستند یا افرادی که کیت تشخیصی ایرانی را تولید کردند، فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب کشور هستند. اینها سواد و دانش کافی را دارند و امکانات هم برای ساخت واکسن در اختیار آنها قرار گرفته، چرا نتوانند؟

دکتر محرز خاطرنشان کرد: برخی گروه ها در کشور نیز ضد واکسن هستند که افکار مالیخولیایی دارند که می گفتند با تزریق واکسن به دنبال وارد کردن عناصری به بدن هستند و نباید واکسن به بچه ها هم تزریق شود که این مطالب، غیرعلمی و نادرست است و اینها مردم را به بیراهه می کشند.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: آزمایش فاز انسانی اولین واکسن ایرانی کرونا که موفق به کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت شده آغاز شده و داوطلبان باید سن ۱۸ تا ۵۰ سال داشته باشند و  از دیگر شرایط داوطلبان، عدم ابتلا به بیماری های زمینه ای و عدم سابقه ابتلا به کووید۱۹ است.

دکتر محرز یادآور شد: نحوه مشارکت داوطلبان در این طرح بزرگ ملی به زودی اطلاع رسانی می شود اما پیش بینی می شود که تعداد داوطلبان برای انجام این آزمایش، زیاد باشد. این واکسن می تواند ایمنی مناسبی برای بدن ایجاد کند. یکی از شروط داوطلبان این است که قبلا سابقه ابتلا به کرونا را نداشته باشند.

وی افزود: آخرین مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده به این نتیجه رسیده که افرادی که آنتی بادی و IGG منفی هم دارند، مصونیت سلولی دارند و تا سالها می توانند در مقابل کووید۱۹ ایمن شوند اما برخی افراد تا کنون سابقه چندین بار ابتلا به این بیماری را دارند البته در این زمینه نیازمند انجام مطالعات بیشتری هستیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x