Thursday 27 February 2020 | پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
بازدید: 25

دستور دادستان تهران برای آزادی ۱۷۰ زندانی

دادستان تهران ضمن بازدید سرزده از ندامتگاه تهران بزرگ، دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی را که باقیمانده حبس آنها کمتر از سه ماه است، صادر کرد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از دادسرای عمومی‌‎و انقلاب تهران، علی القاصی مهر به همراه جمعی از معاونان، قضات اجرای احکام و ناظر زندان و مدیران زندان‌های استان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ به صورت سرزده بازدید کردند.

دادستان تهران تعداد زیادی از بندهای این زندان را بازدید و با همه زندانیان این بندها به صورت چهره به چهره ملاقات کرد.

در این دیدارهای حضوری، درخواست‌ها، مسائل و مشکلات زندانیان بررسی و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری رئیس قوه قضائیه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

دادستان تهران در این بازدید یک روزه دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی که باقیمانده حبس آنها کمتر از سه ماه بود، برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی صادر کرد و دستور داد بلافاصله فهرست این افراد توسط معاونان و مسئولان زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق به آنها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.

در این بازدید و ملاقات‌های چهره به چهره، دستوراتی را پیرامون رفع  مشکلات قضائی زندانیان در خصوص موضوعات ذیل  صادر و بر رسیدگی و اقدام عاجل به منظور پیگیری آنها تاکید شد.

همچنین در خصوص آن دسته از محکومان که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری‌های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام برای ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

در این بازدید مقرر شد آن دسته از محکومانی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریع تر با استقرار شورای حل اختلاف و با استفاده از ظرفیت قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها به عمل آید.

همچنین مقرر شد با بررسی کارشناسی توسط قضات زندان لیست همه زندانیانی که شرایط و استحقاق عفو موردی دارند در دستور کار کمیسیون عفو و بخشودگی  برای تقدیم به رئیس قوه قضائیه قرار گیرد.

در ادامه بازدید تاکید شد ملاقات‌های حضوری زندانیان با لباس معمولی انجام و کرامت انسانی زندانیان بیشتر مد نظر قرار گیرد و در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از سایر تسهیلات به خصوص آزادی مشروط و تعلیق باقیمانده حبس نیز دستوراتی از جانب دادستان تهران صادر شد و مقرر گردید که در این خصوص تسریع به عمل آید.

دادستان تهران در خصوص آن دسته از محکومان که صرفاً  به خاطر رد مال در زندان هستند و توانایی پرداخت محکوم به را ندارند دستور دادند که با طرح دعوای اعسار و پیگیری آن در دادگاه‌ها، مساعدت لازم برای تسهیل در امور صورت گیرد.

القاصی مهر در راستای اقدام عملی برای حل مسائل و مشکلات قضائی زندانیان، دستور داد در روزهای آتی همه سرپرستان نواحی دادسراهای تهران به همراه کلیه قضات اجرای احکام در محل زندان حاضر و به صورت میدانی و ملاقات چهره به چهره  با زندانیان به صورت موردی مسائل و مشکلات آنها را پیگیری کنند.

براساس این گزارش، دادستان تهران در راستای نظارت بر مسائل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به  شعب مراجع قضایی و انتقال  محکومان زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسئولان ذیربط صادر کرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of