۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

دستورات رییس قوه قضائیه برای پیشگیری از کرونا در زندان‌ها

رئیس قوه قضائیه طی بخشنامه‌ای به مراجع قضایی سراسر کشور، دستوراتی را در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها صادر کرد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در این بخش نامه نوشته است: «با توجه به اطلاعیه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مصوبه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر لزوم اتخاذ شیوه‌های مناسب در جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و به منظور جلوگیری از سرایت به این ویروس به داخل زندان‌ها و موسسات کیفری موارد ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

۱. با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها از صدور قرارهای تامین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب گردد.

۲. با رعایت ضوابط و مقررات قانونی در اتخاذ تصمیمات قضایی از تاسیسات ارفاقی مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی‌از قبیل اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، تعویق اجرای مجازات، تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات در حد امکان قانونی استفاده شود.

۳. محکومانی که آرای محکومیت آنها قطعیت یافته و در حال حاضر با قرار تامین آزاد هستند جز در موارد ضروری از معرفی آنها به زندان‌ها تا پایان فروردین ۹۹ خودداری شود.

در بخش پایانی این بخش نامه آمده است: تمامی‌قضات دادسراها و دادگاه‌ها مسئول اجرا و دادستان‌ها و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور نیز موظف به نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه شده‌اند.»

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments