۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
عضو کمیسیون عمران مجلس:

در ۴ سال آینده یک میلیون واحد مسکونی تولید خواهد شد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح ملی مسکن قرار است یک میلیون مسکن طی چهار سال آینده در کشور ساخته شود که سهم عمده آن خارج از بخش دولتی است.

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در واکنش به نگرانی ها از اجرای طرح ملی مسکن به دلیل دست اندازی به اراضی ملی اظهار کرد: در این طرح مطرح شده که طرح جامع مسکن باید در اراضی ای بارگذاری و طراحی شوند که عمدتا در حاشیه شهرها قرار دارند که به تاسیسات زیربنایی شهری متصل بوده و هزینه تمام شده را کاهش می دهند.

وی افزود: براساس مصوبه شورای عالی مسکن این اراضی مشخص و به جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی برای در اختیار قرار دادن آنها، اعلام می شود. اینگونه نیست که جنگل ها و مراتع مورد استفاده قرار بگیرد.

شاکری تصریح کرد: تمام ضوابط تغییر کاربری ها در این طرح کاملا مشخص شده است یعنی طرحی جامعی که سال ۹۴ تصویب شده ضوابط اینکه چه زمین هایی شامل طرح می شوند؛ تعیین شده است. بنابراین نگرانی ای در این زمینه وجود ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که این طرح به مرحله اجرا رسیده است، گفت: خیر؛ این طرح برای انجام آخرین اصلاحات همچنان در کمیسیون است و به نظرم تا دو هفته آینده به صحن خواهد آمد.

وی درباره اینکه منابع این طرح از کجا تامین خواهد شد؛ توضیح داد: با اجرای این طرح در کل کشور و مجموع ساخت و سازها باید یک میلیون مسکن طی چهار سال آینده تولید شود که حتی اگر هم بگوییم که ۷۰ درصد یک واحد ۱۰۰ متری تسهیلات داده شود که مبلغی معادل حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای این یک میلیون واحد نیاز است که منابع تامین آن در طرح دیده شده است.

شاکری اضافه کرد: رسمی سازان، انبوه سازان، شخصی سازان و تعاونی سازان هم جزوی از این طرح هستند، یعنی باید به گونه ای فضا فراهم شود که اینها کار را انجام ندهند نه اینکه همه بارها به دوش وزارتخانه باشد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments