۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰

در مسیر کشف درمان‌های جدید سرطان روده بزرگ

گروهی از محققان بین‌المللی در حال کشیدن نقشه نوعی شبکه بین‌سلولی هستند که می‌تواند راهگشای کشف درمان‌های جدید سرطان روده بزرگ شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققانی از استرالیا، ایرلند، بریتانیا و کانادا در حال کشیدن نقشه‌‌‌ای از شبکه‌های سلولی بدن، درست مانند نقشه‌های پروازها و شبکه‌های اجتماعی هستند که  مجموعه‌ای پیچیده از تعاملات مسیرهای سلولی مختلف بدن را به تصویر می‌کشد.

این گروه تحقیقاتی روی تعاملات بین پروتئین‌های شبکه‌ای به نام EGFR متمرکز شده‌اند. آنها تاکنون بیش از ۱۱۰۰ تجزیه و تحلیل انجام داده‌اند و توانسته‌اند نقشه تعاملات بیش از ۶هزار پروتئین را ترسیم کنند.

شبکه EGFR، یکی از مهم‌ترین مسیرهای سلولی است که می‌تواند چگونگی بقا و رشد سلول‌های سرطانی در سرطان روده بزرگ را کنترل کند.

این محققان بین‌المللی می‌خواهند بدانند که این شبکه چگونه با سلول‌های مخرب سرطان روده بزرگ، که حاوی پروتئین‌های جهش‌یافته‌ای مانند KRAS هستند، ارتباط برقرار می‌کند. این شبکه از تعاملات درون این سلول‌های سرطانی دستخوش تغییرات قابل‌توجه‌ای شده‌اند.

این نقشه می‌تواند مانند نقشه پرواز هواپیماها باشد. مثلا می‌توانید درست مانند هدایت یک هواپیما به مسیری خاص، با مشاهده نقشه تعاملات بین‌سلولی، کاری کنید تا سلول‌ها در مسیر خاص و دلخواه شما علامت‌دهی کنند.

معمولا بیماران مبتلا به سرطان روده با داروهایی درمان می‌شوند که مسیر شبکه  EGFR را مسدود می‌کند. اما متاسفانه حداقل ۴۰ درصد از این بیماران دچار جهش در پروتئین KRAS خود می‌شوند و این جهش سلول‌های سرطانی را به درمان مقاوم می‌کند.

محققان می‌گویند، اگر بتوانند با استفاده از نقشه شبکه‌های سلولی، مسیرهایی را که موجب مقاومت به دارو می‌شوند شناسایی کنند، می‌توانند روش‌های درمانی جدیدی برای درمان سرطان روده بزرگ بیابند.

وجود پروتئین KRAS، نشان می‌دهد که بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ، چقدر شانس زنده ماندن دارد. این پروتئین برای مقاوم شدن سلول‌های سرطانی به دارو مهم هستند.

سرطان روده بزرگ می‌تواند روده کوچک، پس ‌روده و راست‌روده را هم مبتلا کند.

به گزارش طبنا، این محققان بین‌المللی امیدوارند بتوانند با استفاده از این نقشه شبکه بین‌سلولی، روش‌های درمانی مناسبی برای سرطان روده بزرگ یافته و جان بیماران بسیاری را نجات دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x