۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

در عملیات ترکیه در شمال سوریه مشارکت نمی‌کنیم

کاخ سفید اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، به گزارش تارنمای هیل، «استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید دوشنبه بال انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه بزودی عملیات خود برای حمله به شمال سوریه را که از مدتها پیش برنامه‌ریزی کرده بود، آغاز خواهد کرد.

وی افزود: نیروهای مسلح آمریکا از این اقدام حمایت نمی‌کنند و در آن نیز مشارکت نخواهند داشت. نیروهای آمریکایی پس از شکست دادن کامل داعش، دیگر در آن منطقه حضور نخواهند داشت.

اعلام این خبر پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در تماسی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه، گفت‌ وگو و وی را به واشنگتن دعوت کرد.

در زمان حاضر بیش از یکهزار نیروی آمریکایی در شمال شرق سوریه حضور دارند. این نظامیان با «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه همکاری نزدیکی داشتند. یگان‌های مدافع خلق نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می‌داند.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته در تماسی تلفنی با همتای آمریکایی خود «مارک اسپر» اعلام کرد که اگر ایالات متحده در ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه تعلل کند آنکارا در این زمینه همکاری با آمریکا را متوقف خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه نیز روز شنبه از آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شمال سوریه علیه کردهای این کشور خبر داد. در حالی که کردهای سوریه از ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به شمال این کشور برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه خبر دادند، نیروهای موسوم به «ارتش آزاد سوریه» (نزدیک به ترکیه) نیز اعلام کردند؛ آمادگی شرکت در این عملیات در کنار نیروهای ترکیه را دارند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments