۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷

در شرایط کرونایی، انجام پیوندهای حیاتی در اولویت قرار دارند

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در شرایط کرونایی، انجام عمل های پیوند که بیشتر جنبه حیاتی دارند در اولویت است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر ابراهیم خالقی خاطر نشان کرد: در شرایط قرمز کرونایی متاسفانه به دلیل خطراتی که می تواند بیماران نیازمند پیوند عضو را تهدید کند، تنها اعمال جراحی انجام می شود که برای بیمار حیاتی است و بیماران کلیوی در صف انتظار می مانند و در حال حاضر با فروکش کردن کرونا پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سر گرفته شده است.

وی  با اشاره به اینکه باتوجه به اینکه افراد مرگ مغزی در بخش مراقبت های ویژه مبدا برای انجام آزمایشات لازم مبنی بر عدم ابتلا به کرونا مدت بیشتری می مانند ، کلیه این افراد قابلیت پیوند را از دست می دهد، عنوان کرد: افراد دریافت کننده عضو نیز بعد از پیوند شرایط جسمانی ضعیفی دارند و احتمال ابتلا به بیماری در این افراد افزایش می یابد از همین رو در شرایط قرمز کرونایی ترجیح براین است که عمل های پیوند کبد و قلب که مرگ و حیات فردی به آن وابسته است انجام شود و بیماران کلیوی با دیالیز به زندگی خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه بیماران نارسایی کبد و ناراحتی قلبی شرایط ویژه ای دارند و اگر در موعد مناسب پیوند برای آنها انجام نشود احتمال فوت این بیماران نیز وجود دارد، ادامه داد:کلیه عضو حساسی است و زودتر از سایر اعضا بعد از مرگ مغزی قابلیت پیوند را از دست می دهد از همین رو در حال حاضر از ۷ مورد مرگ مغزی ،۶ کبد پیوند زده شد و یک قلب به بیمار نیازمند پیوند خورد .

وی بیان کرد: اما از ۷ مورد مرگ مغزی تنها دو مورد پیوند کلیه انجام شد زیرا تست های مربوط به کرونا باید طبق پروتکل های ابلاغی برای هر کیس مرگ مغزی انجام شود تا از سلامت اعضای بیمار اطمینان کافی به دست آید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x