۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی در مجلس مطرح کرد:

دریا، ظرفیت فراموش شده شهرهای ساحلی

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی گفت: دریا ظرفیت بزرگی برای کشور است که استفاده از این ظرفیت در بخش‌های مختلف صنایع دریایی، شیلات، ترانزیت و ... می‌‌‌‌تواند به توسعه کشور و خروج از اقتصاد تک محصولی کمک کند. اما در این زمینه عقب ماندگی های فراوانی داریم.

 

منصور آرامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، در پاسخ به این سوال که چرا توسعه شهرهای جنوبی  به کندی پیش می‌رود، افزود: توسعه شهری در مناطق مختلف باهم متفاوت هستند به‌عنوان مثال نمی‌‌‌‌توان در مورد توسعه شهری قشم و کیش و بشاگرد با یک فرمول صحبت کرد. اما نکته‌ای که باید بیان کنم این است که ما از ظرفیت دریا به خوبی استفاده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: دریا یک ظرفیت و پتانسیل است که می‌‌‌‌تواند هم مشکل اشتغال را برطرف کند و هم باعث توسعه مناطق ساحلی شود. با این حال به‌نظرم دولت این موضوع را به‌عنوان یک سیاست راهبردی در نظر نگرفته که دریا یک ظرفیت مفید است و همچنان نگاه‌مان به درآمدهای نفتی و درآمدهایی است که از مسیرهای دیگری می‌‌‌‌توانیم به دست بیاوریم که همان نگاه تک محصولی است.

آرامی افزود: اگر نگاه‌مان به دریا به‌عنوان یک منبع تجدیدپذیر چه در حوزه حمل‌ونقل و چه در حوزه صیادی، گردشگری دریایی، کشاورزی و غیره نگاه توسعه‌ای باشد، قطعا می‌‌‌‌تواند باعث توسعه این مناطق شود.

‌‌‌‌ نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی گفت: هر جایی که در حوزه صید و صیادی و شیلات وارد شدیم آنجا توسعه پیدا کرده و مردم صاحب شغل شدند و هرجایی برای گردشگری دریایی هزینه‌ای شده توسعه پیدا کرده است. این مناطق از گذشته دچار محرومیت بودند هرچند که نمی‌توان برای برون رفت از محرومیت این شهر را با جای دیگری مقایسه کرد، چراکه سیاستی که ما در شهرهای جنوبی و شهرهای مرکزی داریم متفاوت است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در صنایع دریایی کل کشور شاید ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر شاغل هستند در صورتی که می‌تواند خیلی بیشتر از این باشد. مگر مناطق جنوبی چقدر جمعیت دارد؟ فقط ۱۴ جزیره در استان هرمزگان وجود دارد و ۲۴۰۰ کیلومتر ساحل داریم که همه اینها پتانسیل است و ظرفیتی است که می‌‌‌‌توان از آن استفاده کرد ولی متاسفانه دولت توجهی به این موارد ندارد.

آرامی تصریح کرد: نگاه دولت به این مناطق همان نگاهی است که به سایر استان‌ها دارد. البته هر کدام جای خودشان قابلیت و ظرفیت‌ دارند ولی در مورد جنوب اگر توجه دولت به مناطق جنوبی به‌عنوان دریانوردی و توسعه دریا محور باشد شرایط خیلی بهتر از این خواهد شد، البته مشروط به اینکه این نگاه وجود داشته باشد و هر کسی که به‌عنوان استاندار و فرماندار وارد این مناطق می‌شود باید با این نگاه را داشته باشد با یک برنامه چند ساله بتواند از ظرفیت دریا مثلا در بخش شیلات استفاده کرده و آن را دو برابر کند.

خبرنگار: محمدسیاح

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x