۰۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
از سوی متخصصان ایرانی کشف شد؛

درمان قطعی ناهنجاری‌های فک در کودکان

بهترین سن برای درمان ناهنجاری‌های فک بین ۸ تا ۱۰ سالگی است، زیرا در این سن استخوان فک نرم‌تر بوده و می‌توان با این روش بدون جراحی استخوان فک را جا به جا کرد.

دکتر عبدالرضا جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت و تیم همراهش وسیله‌ای را اختراع کردند که می‌تواند جایگزین دستگاه‌های حجیم و پردردسری شود که پیش از این برای درمان ناهنجاری‌های فک به کار گرفته می‌شدند.

وی در گفت‌گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره انحراف فک و اهمیت درمان آن در کودکی گفت: انحراف فک پایین(Mandibular Deviation) یک ناهنجاری اسکلتی است و همانطور که از نام آن پیداست فک پایین به یک سمت انحراف دارد. در این ناهنجاری ناهماهنگی خط وسط دندان‌ها (midline discrepancy) به صورت مشهودی قابل مشاهده است، انحراف فک پایین می‌تواند به صورت مادرزادی یا اکتسابی باشد.

وی افزود: در نوع اکتسابی معمولا فک بر اثر شکستن و جوش خوردن نامناسب در کودکی دچار انحراف به یک سمت می‌شود و یکی دیگر از علل انحراف فک ضعیف بودن عضلات یک سمت است که در این حالت فک به یک سمت منحرف می‌شود. تداخل دندانی در فک بالا و پایین و همچنین عدم درمان به موقع کراس بایت خلفی نیز می‌توانند منجر به انحراف فک کردند. در برخی از بیماران به علت ناشناخته مفصل گیجگاهی فکی در یک سمت بیشتر رشد می‌کند و در نتیجه یاعث انحراف فک می‌شود که به آن همی‌مندیبولار‌هایپرتروفی Hemimandibular Hypertrophy  می‌گویند.

عضو انجمن ارتودنتیست‌های ایران و آمریکا و اروپا ادامه داد: چنانچه انحراف فک در سنین کودکی تشخیص داده و درمان شود می‌توان با ارتودنسی  آن را درمان کرد اما در صورتیکه درمان در سنین بالاتر بویژه بعد از بلوغ انجام شود نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments