۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰

درمان سرطان مغز با نوعی داروی افسردگی

بنا بر بررسی‌های محققان دانشگاه برونل در بریتانیا، پروزاک (Prozac) که نوعی داروی ضدافسردگی است، می‌تواند یکی از مهلک‌ترین تومورهای سرطانی مغز کودکان و احتمالا برخی از سرطان‌های دیگر را درمان کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، فلوکستین با نام شیمیایی پروزاک، می‌تواند با نوروبلاستوما، یکی از شایع‌ترین تومورهای بدخیم کودکان، مبارزه کند. این کشف محققان بریتانیایی می‌تواند کودکان مبتلا به این نوع سرطان را از عوارض بد داروهای شیمی‌درمانی و همچنین پرتودرمانی نجات دهد.

این محققان می‌گویند، «پروزاک را می‌توان به عنوان داروی موثر ضد سرطان که سمیت بسیار کمی دارد، در درمان نوروبلاستومای کودکان به‌کار برد.»

این تیم تحقیقاتی در بررسی‌های خود دریافتند، پروزاک نوعی پروتئین که به وسیله ژن CDKN1B رمزگذاری می‌شود را به ثبات می‌رساند و این پروتئین به‌نوبه خود جلوی رشد سلول‌های نوروبلاستوما را گرفته و آنها را از بین می‌برد.

محققان در بررسی‌های بیشتر موش‌های آزمایشگاهی متوجه شدند با استفاده از این دارو، تومورهای سرطانی به اندام‌های دیگر موش‌های مبتلا به سرطان مغز، مانند کبد، کلیه و مغز استخوان گسترش پیدا نمی‌کند و آنها در مرحله متاستاز سرطان (مراحل پایانی) قرار نمی‌گیرند.

ایده استفاده از داروی پروزاک در درمان افراد مبتلا به سرطان مغز زمانی به وجود آمد که محققان مشاهده کردند، نرخ ابتلا به سرطان در افراد مبتلا به بیماری‌های روانشناختی تحت درمان‌های طولانی‌مدت پروزاک بسیار پایین است.

محققان بریتانیایی با همکاری محققان ایتالیایی با استفاده از ابزار ویرایش ژن –CRISPR- موفق به کشف این ویژگی پروزاک شدند. این ابزار در شناسایی ژن CDKN1B که موجب کاهش محتوای سلولی آن دسته از سلول‌های سرطانی ناشی از ژن‌ بیماری‌زای MYC می‌شوند، به محققان کمک کرد. این ژن می‌تواند موجب بیماری‌هایی چون سرطان مغز شود.

بنا به گفته محققان، داروی پروزاک می‌تواند سرطان‌های دیگری را که موجب بیان ژن MYC می‌شوند، مانند سرطان سینه و پروستات هم درمان کند.

نوروبلاستوما یکی از رایج‌ترین بیماری‌هاست که معمولا در سال اول زندگی کودکان تشخیص داده می‌شود و موجب مرگ تعداد بسیاری از کودکان شده است. حتی با جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی، کودکان مبتلا کمتر از سه سال زنده می‌مانند.

به گزارش طبنا، پس از انجام آزمایش‌های تکمیلی این دارو می‌توان امیدوار بود که کودکان مبتلا به نوروبلاستوما از مرگ حتمی نجات داده شوند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of