۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲

درمان دیستروفی عضلانی مادرزادی با سلول های بنیادی خود بیمار

محققان انگلیسی برای اولین بار با استفاده از سلول های بنیادی خود بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی مادرزادی، موفق به درمان گروهی از افراد مبتلا به این بیماری شده اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از مدیکال نیوز، بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی  از جمله بیماری های صعب العلاج است که افراد مبتلا به آن از ماهیچه های ضعیفی برخوردار هستند و قادر به حرکت نیستند. اما یک روش درمانی جدید موسوم به iPSC درمان آنان را ممکن می کند.

علت اصلی این بیماری ناتوانی بدن در جهت تولید برخی پروتئین های خاص است که می تواند به ناهنجاری های مغزی نیز منجر شود. اما با استفاده از سلول های بنیادی خود بدن به نبرد این مشکل رفت و از این سلول ها به عنوان داروهای طبیعی برای تولید پروتئین های مورد نیاز و کاهش آثار مهلک بیماری مذکور کمک گرفت.

سلول های بنیادی یادشده با تصحیح و دستکاری برخی ژن های بدن که عامل ایجاد این مشکل هستند، می توانند جذب پروتئین هایی موسوم به α-dystroglycan را هم ممکن کنند و در نتیجه عوارض بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی کمتر می شود.

در حال حاضر این روش درمانی با موفقیت بر روی تعدادی از موش ها آزمایش شده و در صورت تداوم این موفقیت ها می توان به آزمایش موفق آن بر روی انسان هم امیدوار بود.(فارس)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments