۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱

درمان بیماری‌های خونی با استفاده از سلول‌های بنیادی خون

دانشمندان بیمارستان کودکان بوستون در آمریکا در بررسی‌هایی که در سه آزمایشگاه متفاوت انجام داده‌اند به سازوکار سلول‌های بنیادی خون در حیوانات پی برده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، سلو‌ل‌های بنیادی خون، تمام انواع سلول‌های خونی و سلول‌های ایمنی بدن‌مان را می‌سازند. دانشمندان از مدت‌ها پیش در تلاش‌اند از این سلول‌ها در آزمایشگاه برای تولید انواع سلول‌های خون مورد نیاز استفاده کنند. اگر آنها بتوانند این کار را انجام دهند، پیوند مغز استخوان، کارآمدتر خواهد شد و همچنین بیماری‌های کم‌خونی، نقص ایمنی بدن و دیگر اختلال‌های خونی بهتر از همیشه درمان می‌شوند.

محققان آمریکایی در بررسی‌های خود، منشاء سلول‌های بنیادی در طبیعت را بازسازی کردند. آنها اتفاقی را که در جنین هنگام تولید سلول‌های بنیادی رخ می‌دهد را بازسازی کردند و به سر نخ‌هایی برای چگونگی تولید این سلول‌هایی که مادر تمام سلول‌های خون است دست یافتند.

این محققان سرانجام توانستند در آزمایشگاه، سلول‌های بنیادی خون تولید کنند اما هنوز کاملا مطمئن نیستند که آیا این سلول‌ها درست مانند سلول‌های عادی کار می‌کنند یا خیر.

سلول‌های بنیادی خون در آئورت جنینی تولید می‌شوند و در واقع برای تولید آنها به جریان فعال خون نیاز است. اما این اندازه دانش از سازوکار سلول‌های خون نمی‌تواند در شناخت کافی تنظیم‌کننده‌های ژنتیکی کافی باشد تا با استفاده از این تنظیم‌کننده‌ها بتوان سلول‌های بنیادی خون کاملا شبیه سلول‌های عادی در آزمایشگاه تولید کرد.

محققان آمریکایی در آزمایشگاه، آئورت جنینی روی یک تراشه ایجاد کردند و در آن به کشت سلول‌های بنیادی پرتوان خون پرداختند. آنها سپس با وارد آوردن نیروی مکانیکی به روی تراشه، تمام شرایط موجود در رحم مادر را شبیه‌سازی کردند و به مشاهده آن عواملی پرداختند که در لایه سلول‌های روی آئورت فعال می‌شوند.

محققان دریافتند پس از اعمال نیروی مکانیکی ناشی از ضربان قلب، نوعی پروتئین به نام YAP فعال می‌شود. علایم ارسالی از این پروتئین،‌ سلول‌های روی آئورت را تغییر داده و به سلول‌های بنیادی خون تبدیل می‌کند.

محققان با دستکاری پروتئین YAP یا پروتئین‌های دیگری که روی YAP اثر می‌گذارند در یک نمونه حیوانی (گورخرماهی) توانستند جمعیتی از سلول‌های بنیادی خون را تولید کنند.

محققان می‌گویند، این موفقیت آنها در تولید سلول‌های بنیادی خون هنوز در مراحل اولیه است و تا تولید سلول‌های بنیادی خون کاملا موثر و کارا، به بررسی‌های بیشتری نیاز است. اما این تولید، گامی بلند در جهت تولید سلول‌های بنیادی خون در آزمایشگاه است.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند روزی بتوانند با استفاده از تولید سلول‌های بنیادی خون، شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان و پیوند مغز استخوان را امن‌تر کرده و بیماری‌های خونی را به‌خوبی درمان کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments