۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹

درمان بهتر سرطان سینه با استفاده از آزمایشی جدید

به‌تازگی محققان مرکز تحقیق سرطان لندن در بریتانیا، نوعی آزمایش ابداع کرده‌اند که می‌تواند به درمان سرطان سینه بهتر از هر زمان دیگر کمک کند و شانس بقا را بیش از یک سال افزایش دهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بررسی مقدار مولکولی به نام سایکلین ایی۱ (cyclin E1) در نمونه‌برداری‌ تومورهای سرطان سینه می‌تواند راهنمایی برای درمان این سرطان باشد و موجب تاخیر در شیمی‌درمانی برخی از زنان مبتلا شده و در عین حال با دقت علایم پیشرفت احتمالی سرطان سینه را پیش‌بینی کند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند که آزمایش مولکول سایکلین ایی۱، به همراه استفاده از داروی پالبوسیکلیب (palbociclib)، می‌تواند شانس درمان بهتر سرطان سینه را افزایش دهد.

داروی پالبوسیکلیب، نقاط ضعف سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد. آن همچنین در مقایسه با شیمی‌درمانی‌های رایج، عوارض جانبی بسیار کمتری دارد و به زنان اجازه می‌دهد که با وجود ابتلا به سرطان، بیشتر زندگی کنند.

این دارو به‌ویژه مناسب زنانی است که در مرحله پیشرفته سرطان سینه گیرنده استروژن مثبت قرار دارند و هورمون‌درمانی شده‌اند.

هورمون‌درمانی، یکی از اولین درمان‌های زنان مبتلا به سرطان پیشرفته سینه است و اکنون داروی پالبوسیکلیب توانسته است، این زنان را بهتر از سابق درمان کند.

این آزمایش ابداعی محققان بریتانیایی به بررسی مقدار مولکول سایکلین ایی۱ موجود در تومورهای زنان مبتلا به سرطان سینه می‌پردازد و چنانچه مقدار این مولکول کم باشد، شانس درمان زنان مبتلا دو برابر از زنانی خواهد بود که از این نوع مولکول در تومورهای خود به فراوانی دارند.

تحقیقات نشان داده است، استفاده از داروی پالبوسیکلیب و هورمون‌درمانی می‌تواند شانس درمان برخی از زنان مبتلا را افزایش داده و شیمی‌درمانی را حداقل سه ماه به تاخیر اندازد.

همچنین محققان می‌گویند، زنانی که مقدار بالایی از مولکول سایکلین ایی۱ در تومورهایشان دیده شده است هم می‌توانند با استفاده از این آزمایش و تعیین مقدار این مولکول تحت نظر باشند و شانس درمان خود را بالا ببرند.

داروی پالبوسیکلیب، دو نوع پروتئین به نام‌های CDK4 و CDK6 را هدف قرار می‌دهند و با مسدود کردن آنها جلوی تکثیر سلول‌های سرطانی را می‌گیرد. وقتی مقدار مولکول سایکلین ایی۱ تومور بالاست، نشاندهنده این است که سلول‌های سرطانی به شکلی غیرقابل کنترل در حال تکثیر هستند و پزشکان می‌توانند درمان‌های لازم را برای کنترل این وضعیت به‌کار گیرند.

به گزارش طبنا، محققان با ابداع آزمایش تعیین مقدار مولکول سایکلین ایی۱، شانس درمان و بقای زنان مبتلا به سرطان سینه را افزایش دادند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of