۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸

درمانی تازه برای پرفشاری ریوی

دانشمندان دانشگاه شفیلد با همکاری تولید‌کنندگان دارو و واکسن در کمبریج بریتانیا، نوعی پادتن جدید تولید کرده‌اند که می‌تواند به روشی جدید برای درمان بیماری پرفشاری ریوی تبدیل شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، دانشمندان دپارتمان بیماری‌های عفونی، ایمنی و قلبی-عروقی دانشگاه شفیلد و سازندگان دارو و واکسن بریتانیا، نوعی پادتن تولید کردند که فرآیند پیشرفت بیماری پرفشاری ریوی را معکوس می‌کند و اکنون آزمایش‌های تکمیلی این واکسن را بررسی می‌کنند تا آن را در اختیار جامعه پزشکان بگذارند.

پرفشاری ریوی، بیماری نادر اما مرگباری است که فقط با پیوند ریه درمان می‌شود. در این بیماری فشار خون سرخرگ یا سیاهرگ ریوی افزایش می‌یابد و باعث کاهش انتقال خون به ریه شده و در نهایت بیمار به  تنگی‌نفس، سرگیجه، غش و تورم پا مبتلا می‌شود. این محدودیت خونرسانی در نهایت باعث فشار روی قلب و سکته قلبی می‌شود.

اخیرا دانشمندان توانستند با استفاده از پادتن ضد اوپی‌جی (OPG)، پیشرفت این بیماری را در موش‌های آزمایشگاهی و همچنین مدل‌های سلولی در آزمایشگاه، متوقف کرده و روند تکثیر سلول‌هایی را که موجب ضخیم شدن سرخرگ‌ها می‌شود، معکوس کنند.

این محققان می‌گویند، درمان‌های فعلی این بیماری، با رقیق کردن خون و اتساع عضلات صاف رگ‌های ریه، فشار در این رگ‌ها را کاهش داده و فقط علایم این بیماری بهبود می‌یابند و به طول عمر فرد افزوده می‌شود اما خود بیماری به‌طور کامل درمان نمی‌شود.

این بیماری بسیار نادر است و از هر ۲۰۰۰ نفر، یک نفر به آن مبتلا می‌شود. در واقع به بیماری‌های نادر، بیماری یتیم گفته می‌شود. این بیماری‌ها دارای فراوانی کم هستند و شیوع کم هر نوع بیماری، تشخیص و همچنین درمان آن را سخت می‌کند.

بیمارستان وابسته به دانشگاه شفیلد، یکی از بزرگترین مراکز تشخیص، درمان و تحقیق بیماری پرفشاری ریوی در دنیاست و اکنون محققان این دانشگاه برای اولین بار توانستند مکانیسم این بیماری را هدف قرار داده و نوعی پادتن و واکسن درمانی انسانی برای مقابله با آن تولید کنند.

به گزارش طبنا، محققان و سازندگان واکسن و دارو در بریتانیا قصد دارند به زودی روند تولید این نوع واکسن را سرعت داده و در اختیار افراد مبتلا به پرفشاری ریوی قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of