۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

درمانی تازه برای سرطان ریه

محققان موسسه تحقیقات و مرکز سرطان مافیت در فلوریدا (آمریکا)، روشی جدید برای درمان سرطان ریه پیدا کرده‌اند و امیدوارند بتوانند بیماران مبتلا به این سرطان را بهتراز گذشته درمان کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، سرطان ریه دومین سرطان رایجی است که جان افراد بسیاری را به خطر می‌اندازد. در ژن KRAS حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا، جهش‌هایی دیده می‌شود که سرطان آنها را تهاجمی‌تر و درمان‌شان را سخت‌تر می‌کند.

محققان مرکز تحقیقات سرطان مافیت، روش جدیدی برای درمان این دسته از بیماران که شاهد چنین جهش ژنتیکی هستند، پیدا کرده‌اند.

KRAS، ژنی است که علامت‌دهی سلول را تنظیم کرده و در حالت فعال و غیرفعال قرار می‌دهد و بدین ترتیب رشد و تقسیم سلولی معمولی صورت می‌گیرد. اما وقتی در این ژن، جهش صورت می‌گیرد، باعث می‌شود که پروتئین توجهی به علایم مربوط به غیرفعال شدن عملکرد سلولی نداشته باشد و رشد سلولی ناهنجار صورت پذیرد.

محققان آمریکایی مسیر پیام‌رسانی این ژن را بررسی کردند تا به روش درمانی مناسب دست پیدا کنند. به طور مثال، در درمان سرطان ملانوما (وخیم‌ترین نوع سرطان پوست)، محققان روی جهش BRAF متمرکز می‌شوند. این پروتئین در مسیر ژن KRAS قرار دارد و کنترل آن منجر به بهبود علایم مبتلایان به سرطان ملانوما می‌شود.

محققان مافیت بر این باورند که کیناز MEK‌ (نوعی آنزیم)، هم در مسیر پیام‌رسانی KRAS وجود دارد و می‌تواند برای درمان سرطان ریه، هدف قرار گیرد. آنها پس از بررسی‌های متعدد روی لایه‌های سلولی، داروها و مدل‌های حیوانی به این نتیجه رسیدند که ترکیب داروی بازدارنده MEK (به نام ترامتی‌نیب Trametinib) و سیتوکین‌های TNFα و IFNγ بهتر از فقط استفاده از داروی Trametinib، می‌تواند موجب مرگ سلول‌های سرطانی ریه شود.

سیتوکین  TNFα( فاکتور نکروز توموری آلفا)، در دهه ۱۹۷۰ برای درمان سرطان به‌کار برده شد. اما به دلیل اینکه موجب واکنش التهابی در بیمار می‌شد، چندان کارآمد نبود. در واقع پس از مدتی درمان، سلول‌های تومور در برابر این سیتوکین مقاوم می‌شدند.

سیتوکین IFNγ هم برای ضد تومور کردن سیستم ایمنی بدن، بسیار مهم است و می‌تواند فعالیت ضد تومور داروهای بازدارنده MEK و همچنین سیتوکین TNFα را بالا ببرد. بنابراین محققان مافیت می‌گویند، ترکیب این سه عامل ضد سرطان می‌تواند در درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد.

به گزارش طبنا، محققان مافیت امیدوارند که این روش درمانی جدید، به زودی وارد آزمایش‌های بالینی شود و  افراد مبتلا به سرطان ریه را بهتر از هر زمان دیگر درمان کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x