۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳

داوطلبان هلال احمر ۸۵۷۹ هزار واحد خون به بیماران نیازمند اهد کردند

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اعلام کرد: در سه ماه نخست سال جاری اعضای فعال و داوطلب این سازمان در اقدامی‌‎ خداپسندانه هشت هزار و ۵۷۹ واحد خون به بیماران نیازمند اهدا کردند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد نصیری اظهارکرد: اهدای این شمار واحد خون در راستای حمایت از سلامت و حیات انسان‌های بیمار و نیازمند دریافت این مایع حیات بخش و در راستای ارائه خدمات عام المنفعه و بشردوستانه از سوی جمعیت هلال احمر انجام شده است.

وی تامین داوطلبانه خون سالم و فرآورده‌های خونی برای بیماران نیازمند را یکی از برنامه‌های اصلی و راهبردی این سازمان عنوان کرد و افزود: این سازمان در راستای تشویق مردم برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی، با انجام فراخوان‌های عمومی‌‎و اختصاصی (شرایط عادی و اضطرار) در قالب برنامه ملی حمایت ماندگار و ایجاد آمادگی‌های لازم در بین داوطلبان نسبت به تأمین مستمر خون سالم، سعی در یکسان سازی میزان دسترسی مناسب بیماران در مراکز استانی با بیماران ساکن در مناطق حاشیه‌ای و دورافتاده دارد.

«اهدای خون همولوگ یا اهدای خون به دیگران متداول ترین نوع اهدای خون است که در این روش اهداکننده می‌‎تواند به منظور حفظ ارزش‌های انسانی، کمک به همنوع و هم یاری ملی سالی یک تا چهار بار به مراکز خونگیری مراجعه کرده و تحت معاینه و مشاوره قرار گیرد و در صورت تأیید پزشک بخش اهداکنندگان، خون یا یکی از اجزای‌ آن را به صورت داوطلبانه و بدون هیچگونه چشم داشتی هدیه کند.

ایران کشوری است که در آن مانند برخی کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان اهدای خون به صورت داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی انجام می‌‎شود.

افرادی که برای انتقال خون به مرکز خدمات دریافت و اهدای خون داوطلبانه می‌‎آیند، افرادی هستند که تعهد اجتماعی دارند، در قبال اجتماع احساس مسئولیت می‌‎کنند و با اعتقاد به نوع دوستی، ایثارگرانه خون خود را اهدا می‌‎کنند.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی‌‎ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می‌‎کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند. این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، احترام به انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی‌‎ایران با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments