۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲

داروی جدیدی برای درمان سل

محققان سازمان غیرانتفاعی TB Alliance واقع در آمریکا، که در زمینه ساخت داروهای سل فعالیت می‌کند، داروی جدیدی تولید کرده‌اند که می‌تواند بیماران مبتلا به سل پیشرفته را درمان کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این داروی جدید که تایید خود را از سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا را گرفته است، می‌تواند بیماری سل را بهتر از هر داروی دیگر درمان می‌کند. این داروی جدید سل به نام پری‌تومانید (Pretomanid)، به همراه دو نوع آنتی‌بیوتیک باید مصرف شود.

دهه‌ها درمان ناقص و ناکارآمد داروهای سل، باعث شده است که تعداد سویه‌های سل مقاوم به داروی سل افزایش یابد و این بیماری در برابر درمان با استفاده از داروهایی که مدت‌هاست به‌ کار می‌روند، مقاوم شود.

در بررسی این داروی جدید، ترکیب این دارو و دو نوع آنتی‌بیوتیک دیگر توانست حدود ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سل مقاوم به دارو را در مدت زمان فقط ۶ ماه، درمان کند. در ضمن این بیماران به ویروس ایدز (HIV) هم آلوده بودند.

همچنین داروی پری‌تومانید، فقط پس از چند روز مصرف، باعث می‌شود که عفونت باکتریایی کشنده بیماری سل، گسترش نیابد.

بنابر بررسی‌ها مشخص شده است، داروهای فعلی درمان سل، فقط دو سوم بیماران را در مدت زمان ۱۸ تا ۳۰ ماه، درمان می‌کنند. همچنین در این مدت درمان باید از ۸ نوع دارو استفاده کرد. متاسفانه بسیاری از بیماران که در وضعیت حاد قرار دارند، پیش از پایان درمان جان خود را از دست می‌دهند.

بیماری سل هر سال جان حدود ۱,۶ میلیون نفر را در سراسر دنیا می‌گیرد. میکروب سل از طریق عطسه و سرفه‌های فرد بیمار به دیگری منتقل می‌شود و معمولا ریه‌ها و گاهی‌اوقات اندام‌های دیگر فرد مبتلا را هدف قرار می‌دهد.

در این روش درمانی جدید، آنتی‌بیوتیک‌های زیواکس (Zyvox) و سرتورو (Sirturo) به همراه پری‌تومانید برای درمان سل استفاده می‌شوند. این داروها از مقاومت بسیار کمی برخوردار هستند و به روش‌های مختلف به بیماری سل حمله می‌کنند. البته از عوارض بالقوه آنها می‌توان به صدمه به کبد، درد عصب‌ها و ضربان قلب نامنظم اشاره کرد.

به گزارش طبنا این ترکیب جدید دارویی می‌تواند به کمک بیماران بیشماری در سراسر دنیا بیاید و سرعت و کارآیی درمان سل را افزایش دهد و تا حد زیادی این بیماری را کنترل کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x