۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

دارویی برای درمان آلزایمر

محققان مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر در آمریکا، ترکیب جدیدی کشف کرده‌اند که نمونه خوبی برای تولید داروی درمان آلزایمر است.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این ترکیب تازه کشف‌شده می‌تواند جلوی تولید پروتئین ناهنجار آمیلوئید را بگیرد. این پروتئین در مغز بیماران، موجب تشکیل غده‌هایی سمی به نام فیبریل می‌شود.

این ترکیب به نام «C1»، از مکانیسم جدیدی استفاده می‌کند که طی آن می‌تواند جلوی ترشح آنزیم گاما-سکرتاز ناشی از تولید آمیلوئید را بگیرد.

فیبریل‌های آمیلوئید، از مقدار بسیاری پپتید آمیلوئید بتا تشکیل شده‌اند و زمانی‌که آنزیم‌هایی مانند گاما-سکرتاز در کنار پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید قرار می‌گیرد، به‌وجود می‌آیند. این نوع پروتئین در غشاء سلول‌های مغز به فراوانی یافت می‌شود.

ترکیب C1 نوعی بازدارنده کووالانت گاما-سکرتاز است که جلوی فعالیت پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید را می‌گیرد. در واقع ترکیب این پروتئین با گاما-سکرتاز موجب تغییر شکل آن به آمیلوئید است. بدین ترتیب C1 می‌تواند بخش فعال آنزیم‌های خود گاما-سکرتاز از کار بیندازد.

تا به حال، آزمایش‌های مربوط به بازدارنده‌های گاما-سکرتاز با شکست مواجه شده بودند. زیرا بازدارنده‌های آنزیم فعلی، از خود عوارض جانبی شدیدی به جا می‌گذارند. در واقع آنها تمام فعالیت‌های عادی گاما-سکرتاز را از کار می‌اندازند. اما اکنون محققان آمریکایی، ترکیبی را شناسایی کردند که به جای آنزیم، پروتئین پیش‌ساز را هدف قرار می‌دهد و بدین ترتیب از مشکلات مربوط به بازدارنده‌های فعلی آنزیم گاما-سکرتاز پیشگیری می‌کند.

ترکیب C1 می‌تواند با هدف قرار دادن پروتئین پیش‌ساز آمیلوئید، فقط جلوی فعالیت گاما-سکرتاز را در تولید آمیلوئید بگیرد و کاری به عملکردهای دیگر آن نداشته باشد.

ترکیب C1، نوعی بازدارنده کووالانسی است، بدین معنی که با هدف خود تشکیل پیوند شیمیایی می‌دهد. این ترکیب‌ها به دلیل پیوند دایمی‌شان، در مقایسه با همتاهای غیرکووالانسی خود، دوام بیشتری دارند.

در حال حاضر حدود یک‌سوم داروهای بازار، از نوع بازدارنده پیوند کووالانسی است که عوارض جانبی خطرناکی روی بیماران از خود به جا می‌گذارند. اما ترکیب C1، نه‌تنها درمان مناسبی برای بیماران آلزایمر به حساب می‌آید، بلکه عوارض جانبی هم ندارد.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند، به‌زودی مراحل آزمایشگاهی این دارو طی شده و در آینده‌ای نزدیک آن در اختیار بیماران قرار داده شود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments