۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳

خُرّ و پف به قلب، مغز و ریه آسیب می‌زند

آپنه خواب که در اصطلاع عامیانه به آن خر و پف و خرناس کشیدن می گویند کیفیت خواب را پایین می‌آورد و از سوی دیگر اکسیژن خون با هر وقفه تنفسی پایین افتاده و به قلب و عروق و مغز و ریه آسیب می‌زند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، دبیر علمی کنگره ملی علم خواب با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران در مشهد گفت: در این اختلال هوا به راحتی از مجاری تنفسی، حلق و حنجره عبور نمی‌کند به طوری که ممکن است برای مدت ۱۰ ثانیه تنفس قطع شود و خون به مغز نرسد.

دکتر مهناز امینی افزود: آپنه خواب یکی از اختلالات شایع خواب به شمار می رود که در مردان شیوع بالایی دارد و بر طبق جدیدترین آمارها از هر دو مرد، یک نفر به این عارضه مبتلاست و بر پایه همین تحقیقات از هر پنج تا ۶ زن یک نفر به آپنه خواب مبتلاست.
وی اضافه کرد: کاهش حافظه، خستگی و خواب آلودگی، مشکلات عصبی، استرس، اضطراب و افزایش فشار خون  از جمله عوارض ناشی از وقفه تنفسی است.

دبیر علمی کنگره ملی خواب گفت: تشخیص و درمان آپنه خواب در کلینیک‌های خواب انجام می‌شود که اکنون دو کلینیک خواب در بیمارستان‌های امام رضا (ع) و ابن‌ سینای مشهد و دو کلینیک نیز در بخش خصوصی شهر مشهد در این زمینه فعال است.

امینی با اشاره به شروع به کار کنگره سه روزه علم خواب در ۲۷ آذر ماه امسال افزود: در این کنگره که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برپا می‌شود بیش از ۱۵۰ نفر از متخصصان فعال در حیطه خواب شامل حوزه‌های روان پزشکی، مغز و اعصاب، ریه، طب کار، طب سنتی و پرستاری، روان شناسی، معارف و حتی رشته‌های مهندسی حضور دارند.

وی با اشاره به این که ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره مزبور ارسال شده است، گفت: بی‌خوابی، پرخوابی، اختلالات حین‌خواب، بدخوابی، ساعت بیولوژیک بدن، اختلال حرکتی بدن، خواب در سالمندان، خواب در کودکان و بهداشت خواب از جمله محورهای این مقالات است.

بدن انسان با میزان نور دریافتی خواب خود را تنظیم می‌کند

یک متخصص طب کار و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز طی سخنانی در این جلسه گفت: مدت خواب طبیعی بین هفت تا هشت ساعت است و بدن انسان با میزان نور دریافتی خواب خود را  تنظیم می‌کند بنابر این وقتی مردم شب‌ها در خانه خود نور زیادی به خصوص نور آبی استفاده می‌کنند در واقع به این معناست که خورشید را در شب به خانه خود آورده اند و این اتفاق باعث کم‌شدن ساعت خواب می‌شود.

دکتر لحیا افشاری افزود: کمبود خواب در بدن انسان باعث بروز اختلالاتی می شود به طوری که کمبود خواب در کودکان باعث کند شدن هورمون رشد و در بزرگسالان باعث کاهش ترمیم عضلانی می شود بنابراین باید به خواب اهمیت ویژه داده شود.

وی با اشاره به اینکه حوادث شغلی با کمبود خواب دو تا هفت برابر افزایش می یابد ادامه داد: ۴۰ درصد حوادث رانندگی نیز مربوط به خواب کوتاه است که در اثر بی‌خوابی برای فرد در فاصله زمانی سه تا ۱۰ ثانیه با چشمان باز رخ می‌دهد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان‌ اینکه بی‌خوابی در زنان شایع تر از مردان است گفت: مشکلات بی‌خوابی بر روی روند فعالیت روزانه و سطح کارایی فرد تاثیرگذار است بنابراین بهترین راه درمان، آموزش بهداشت خواب است.

افشاری از جذب دانشجوی فلوشیپ خواب (فوق تخصص خواب) برای امسال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و افزود: ایجاد تشکل مردم نهاد برای حمایت از بیماران خواب و اختلالات مربوطه  از دیگر اقدامات در حال انجام است.(ایرنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments