۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
مدیرعامل سازمان انتقال خون:

خون سه درصد ایرانی ها O منفی است

مدیرعامل سازمان انتقال خون، بر ضرورت شناخت گروه‌های خونی نادر در کشور تاکید کرد.

به گزارش گروه بهداشت طبنا( خبرگزاری سلامت) پیمان عشقی، در مراسم روز ملی خون‌های نادر در بیمارستان شریعتی تهران، از وجود اساتید و جوانان اندیشمند کشور به عنوان یک نعمت ارزشمند یاد کرد و ضمن برشمردن مزایای گسترش برنامه ملی اهدای خون نادر، گفت: ایران تنها کشور مسلمان است که فناوری و دانش شناسایی و ذخیره سازی خون نادر را دارا است.

وی، نجات جان یک نفر را مانند نجات جان تمام انسان‌ها دانست و افزود: این ما را دلگرم می‌کند که در مسیری قرارگرفته‌ایم که نجات بخش جان هموطنانمان است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به باور اغلب مردم به اینکه گروه خون o منفی نادر به حساب می‌آید، گفت: ۳ درصد مردم کشور دارای این گروه خونی هستند اما گروه‌هایخون نادر در یک هزار تا ۵ هزار نفر جمعیت مشاهدهمی‌شوند و گروه‌های بسیار نادر نیز بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر جمعیت یک مورد قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در کشورمان کسانی هستند که تنها از گروه خونی خودشان می‌توانند استفاده کنند و به این منظور خونخود را باید ذخیره کنند و این خدمتی است که سازمان انتقال خون انجام می‌دهد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، راه اندازی آزمایشگاهسرولوژی و رفرانس و تشکیل تیم تخصصی قوی که در این رابطه شکل گرفته است را لازمه این سیستم دانست که کاری دشوار به حساب می‌آید.

وی با تاکید به برتری علمی ایران در زمینه خون نادر وسرولوژی اختصاصی گفت: ایران هم اکنون مرجع کشورهایی به شمار می‌رود که با ما قطع رابطه کرده‌اند یا کشورهایی در منطقه که به سختی زیر پرچم برتری علمی ایران قرارمی‌گیرند اما در این زمینه ناچار به مکاتبه، مراوده و درخواست نمونه شده‌اند.
انتهای پیام

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments