۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

خودروسازان در بازار انحصاری فعالیت می کنند/ لزوم ایجاد فضای رقابتی در بازار خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با نبود رقیب در بازار خودرو، خودروسازان به خود اجازه می دهند تا به صورت انحصاری فعالیت کنند که این رفتار به نفع مصرف کننده نیست.

لطف الله سیاهکلی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت درباره وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: به نظر ما خودروسازان از خلاءای استفاده می کنند و یکی از این خلاءها مدیریت در همین حوزه است و یکی از دلایلی که مدرسی خیابانی، وزیر پیشنهادی دولت نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد همین بحث خودرو بود یعنی ایشان نتوانست بازار خودرو را مدیریت کند.

وی ادامه داد: در صورتیکه خودرو تولید می شود، قیمت آن را هم که افزایش داده اند و خیلی ها این قیمت را قبول ندارند ولی با همین قیمت هم خودروسازان حاضر به عرضه تولیداتشان نیستند این اتفاق نشان می دهد که بازار خودرو از ولنگاری برخوردار است و خودروساز از این وضعیت سوء استفاده می کند.

سیاهکلی در پاسخ به این سوال با وجود اینکه سال ها است بحث خصوصی سازی خودروسازی مطرح می شود اما عملا بخش خصوصی حاضر در این صنعت هم زیر نظر دولت فعالیت دارد، چرا چنین اتفاقی افتاده است، تاکید کرد: اصلا بخش خصوصی‌ای در ایران خودرو نداریم آن بخش خصوصی هم خصولتی است، به همین علت است که خودروسازان ما تبل و هزینه و سرباز آنها زیاد است و این هزینه های زیاد به مصرف کننده تحمیل می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به سوال دیگری در باره اینکه چرا اجازه ایجاد بازار رقابتی با آزادسازی واردات خودرو در کشور داده نمی شود، گفت: راه های متعدد زیادی وجود دارد، یکی از آنها تهدید خودروسازان داخلی با رقبای قدرتمند و حتی واردات عاقلانه است، باید این فکر را که خودروسازان داخلی تنها عرضه کننده بازار هستند را از بین ببریم. دنیای تولید و عرضه دنیای رقابت است.

وی تاکید کرد: وقتی رقابت را می گیریم خودروساز انحصاری فکر می کند، این انحصار مصرف کننده را در کیفیت، قیمت و هم در تعداد آزار می دهد.

سیاهکلی در پاسخ به این سوال که چرا دولت نمی خواهد مدیریت خودروسازی و بازار خودرو تغییر کند، افزود: وزیری که قرار است معرفی شود باید برای این موضوع برنامه داشته باشد، ما در برنامه مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی دولت برای وزات صمت چیزی را در رابطه خودرو ندیدیم که حس کنیم قرار است اتفاق خاصی در این حوزه رخ دهد به همین دلیل که مجلس هوشمندی به خرج داد و ایشان را رد صلاحیت کرد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of