۰۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ‌ای به نام محرومان پهن می‌شود، اما افرادى كه محروم نيستند سر این سفره می‌نشینند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از وبدا، مهندس طاهر موهبتی در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت که در مشهد مقدس برگزار شد، درخصوص پوشش بیمه ای ایرانیان گفت: خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است.

وی افزود: یکی از چالش‌‌های جدی در نظام بیمه ‌ای کشور، عدم تعادل بین منابع و مصارف است که این موضوع در بیمه‌های اجتماعی بسیار حادتر اتفاق می‌افتد.

مهندس موهبتی بیان کرد: درابتدای کار در سازمان بیمه سلامت، تیم اقتصادی برای بررسی وضعیت منابع و مصارف در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ مامور کردیم. براساس بررسی‌‌ها مشاهده کردیم، در طی این ۵ سال، مصارف ما ۹۰ درصد بر منابع پیشی گرفته بود.

وی عنوان کرد: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ‌ای به نام محرومان پهن می‌شود، اما افرادى که محروم نیستند سر این سفره می‌نشینند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: در ابتدای راه قرار بود ۵ میلیون نفر بیمه رایگان شوند که ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند. خط قرمز ما محرومان واقعی است، ۸۵ درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند، اما باید پرسید آیا کشور واقعا باید ۳۵ میلیون نفر بیمه شده رایگان داشته باشد؟

مهندس موهبتی ادامه داد: در مجلس تصویب شد مراجعه بیمه رایگان به بخش خصوصی ممنوع و بیمه رایگان مخصوص محرومان است و ما این قانون را ابلاغ کردیم، اما فشارهای سیاسی افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: در سازمان بیمه سلامت یارانه بیمه سلامت را به سمت گروه‌‌های نیازمند هدایت کردیم.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: امروز نگران سقف بودجه نیستیم، زیرا بار مراجعه تا ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل این موضوع، رفع همپوشانی‌‌های بیمه ‌ای است. همچنین، ۴۷۰ راهنمای بالینی برای اجرا ابلاغ شد و سازمان بیمه سلامت این راهنماهای بالینی را در بخش سرپایى بخش خصوصى اجرایی کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در ۱۵۰ شهر نسخه‌‌ها به صورت الکترونیکی نوشته می‌شود. اجرای نسخه الکترونیکی در کشور فنلاند حدود ١۵ سال زمان برد، اما در کشور ما خوشبختانه از این طرح استقبال شده است. از طرفی، باید توجه کنیم که ذات فرآیندهای الکترونیکی این است که در دوره زمانی بالغ می‌شود و نمی‌توان همان روز اول به ایده آل مورد نظر رسید.

مهندس موهبتی افزود: ایجاد اصلاحات در نظام‌‌های بیمه ‌ای به تدبیر نیاز دارد. نمی‌توان در خلا تصمیم گرفت و بخشنامه داد، بلکه باید با انجمن‌های علمی‌پزشکی و سازمان نظام پزشکی مشورت کرد تا به نتیجه رسید.

وی بیان کرد: اگر بیش از سقف بودجه هزینه کنیم، بدهی روی بدهی انباشته می‌شود. روزی که سازمان بیمه سلامت را تحویل گرفتیم ۱۳ ماه بدهی داشتیم، اما امروز به ۳.۵ ماه رسیدیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در پایان خاطرنشان کرد: باید راهنماهای بالینی را اجرایی و سازمان الکترونیک را مستقر کرد و در این صورت است که ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه‌‌ها کنترل می‌شود. یکى از اولویت‌هاى اصلى براى مدیریت منابع و تقاضى القایى، اجرای نظام ارجاع الکترونیک و پزشکی خانواده است که وزارت بهداشت این کارها را شروع کرده و سازمان بیمه سلامت به عنوان بازوى اجرایى در این برنامه‌ها نقش دارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of