۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲

خطر کرم‌های روشن‌کننده پوست برای سیستم عصبی بدن

بنا به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا و مرکز کنترل سم آمریکا، کرم‌های روشن‌کننده پوست به سیستم عصبی بدن صدمه می‌زنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، مدتی پیش سیستم عصبی مرکزی زنی از کالیفرنیا پس از استفاده از کرم روشن‌کننده پوست به شدت صدمه دیده بود. او تا چند هفته توانایی حرف زدن نداشت و بدون دستگاه نمی‌توانست غذا بخورد. پزشکان در بررسی‌ها متوجه شدند، این کرم حاوی نوعی جیوه ارگانیک به نام «متیل مرکوری» است. این اولین مورد مسمومیت با متیل مرکوری در ۵۰ سال گذشته در آمریکا بود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا و مرکز کنترل سم آمریکا می‌گویند، بیشتر کرم‌های روشن‌کننده پوست حاوی جیوه غیراگانیک هستند، اما کرمی که این زن کالیفرنیایی استفاده کرده بود، جیوه ارگانیک داشت که بسیار سمی‌تر است.

جیوه ارگانیک می‌تواند به سیستم عصبی مرکزی، صدمات عمیقی وارد کند. افراد مبتلا دچار ضعف در ماهیچه‌ها یا حرکات غیرارادی آنها می‌شوند و پس از مدتی تاری دید، عدم تعادل و ناتوانی در صحبت کردن به سراغ‌شان می‌آید و در نهایت ممکن است جان خود را از دست بدهند. البته سمیت سیستم عصبی مرکزی پس از چند هفته تا چند ماه استفاده از این نوع کرم‌ها، خود را نشان می‌دهد.

پزشکان در این موارد با استفاده از شلاته درمانی (chelation therapy)، بیماران را درمان می‌کنند. این نوع درمان مخصوص برداشتن فلزات سنگین از بدن بیمار است. شلاته، نوعی داروست که به فلز سنگین متصل می‌شود و به بدن برای دفع آنها از طریق ادرار یا مدفوع کمک می‌کند.

متاسفانه شلاته درمانی که برای برطرف کردن مسمومیت بدن با جیوه غیرارگانیک به‌کار برده می‌شود در مسمومیت‌های متیل مرکوری کارآیی ندارد.

بنابر توصیه این محققان، افرادی که می‌خواهند از کرم‌های روشن‌کننده پوست استفاده کنندِ، باید محصولات خود را از فروشگاه‌های معتبر بخرند و از خرید محصولاتی که برچسب ندارند، پرهیز کنند. در ضمن بنابر قوانین باید فهرست مواد سازنده تمام مواد آرایشی و بهداشتی روی برچسب‌ آن درج شده باشد.

به گزارش طبنا، هنگام خرید محصولات آرایشی، به‌ویژه کرم‌های روشن‌کننده پوست باید کاملا دقت کرد تا سلامت خود را به خطر نیندازد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments