Wednesday 18 September 2019 | چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
بازدید: 58

 خطر درمان بیش از حد دیابت

بنابر بررسی‌های محققان مرکز پزشکی میوکلینیک (Mayo Clinic) در آمریکا، افراد مبتلا به دیابت، به ویژه مبتلایان دیابت نوع۱، به دلیل درمان بیش از حد دیابت، در خطر افت قند خون قرار می‌گی

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، محققان میوکلینیک در بررسی‌های خود متوجه شدند که بسیاری از افراد دیابتی، بیش از حد لازم، مقدار گلوکز خون خود را کنترل می‌کنند و از آزمایش‌ها و ابزارهای مربوط به بررسی قند خون، بسیار استفاده کرده و این بار خود را در خطر هیپوگلیسمی (افت قند خون) که بسیار خطرناک است قرار می‌دهند.

افت قند خون، یکی از عوارض جانبی خطرناک درمان‌های دیابت است که به افراد مبتلا صدمات طولانی‌مدتی می‌زند و چنانچه به آن توجه نشود، فرد را در خطر مرگ، بیماری‌های قلبی-عروقی، نقص شناختی، افتادن و شکستگی و کیفیت بد زندگی قرار می‌دهد.

بررسی‌ها نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت بیش از آنچه که لازم باشد، داروی مربوط به سطح هموگلوبین گلیکوزیله (هموگلوبین A1c ناشتا) خون‌شان مصرف می‌کنند. سطح هموگلوبین گلیکوزیله مقدار قند خون فرد را در یک دوره سه ماهه نشان می‌دهد.

محققان با بررسی ۴۷۷۴ پذیرش بیمارستان و ۴۸۰۴ پذیرش اورژانس‌ها در یک دوره ۲ ساله به نتیجه فوق رسیدند.

مهم‌تر از همه اینکه این تعداد از افراد دیابتی که به مراکز درمانی مراجعه کردند، بسیار کمتر از تعداد واقعی بیمارانی است که بر اثر درمان‌های بیش از حد قند خون، دچار هیپوگلیسمی شده‌اند.

محققان دیگری از آمریکا با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده از بررسی آزمایشات ملی بهداشت و تغذیه آمریکا به این نتیجه رسیدند که حدود ۲,۳ میلیون نفر مبتلا به دیابت، تحت «درمان‌های سخت دیابت» قرار می‌گیرند که آنها را در خطر افت قند خون قرار می‌دهد.

بنابه گفته محققان، درمان دیابت باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که دیابتی‌ها بیشترین فایده را از آن ببرند و نباید خود این درمان‌ها، آنها را در خطر دیگری قرار دهد.

رژیم غذایی بیمار دیابتی باید با شرایط او سازگاری داشته باشد. در واقع باید تمام وضعیت سلامت جسم و روان او در نظر گرفته شود و با توجه به شرایط خاص هر بیمار، نوع درمان دیابت او مشخص شود تا از عوارض جانبی درمان غلط دیابت، در امان بماند.

از علایم هیپوگلیسمی می‌توان به احساس ضعف یا گرسنگی، رنگ‌پریدگی، عرق سرد، تپش قلب، سرگیجه، گیجی، خواب‌آلودگی اشاره کرد. در صورتی که به این علائم توجه نشود و عوارض ادامه پیدا کند، باعث بیهوشی و مرگ فرد مبتلا می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان میوکلینیک تاکید می‌کنند که افراد مبتلا به دیابت باید بر اساس وضعیت خاص خودشان، به درمان دیابت‌شان بپردازند و تعادل در درمان را رعایت کنند تا خود را در خطر هیپوگلیسمی قرار ندهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of