۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
رئیس سازمان اورژانس :

خدمات اورژانسی عراق به زائران ایرانی رایگان ارائه می‌شود

رئیس سازمان اورژانس کشور از امضا تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت عراق خبرداد و گفت: براساس این تفاهم نامه، تمامی‌خدمات اورژانسی به زائرین ایرانی در سفر به عتبات عالیات رایگان ارائه می‌شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وبدا)، «پیرحسین کولیوند» در سفر خود به کشور عراق در دیدار با مسئولین وزارت بهداشت این کشور تفاهم نامه ای را در خصوص مراسم اربعین به امضا رساندند.

وی اظهارداشت: در این تفاهم نامه در خصوص تعداد آمبولانس و اتوبوس آمبولانس‌هایی که برای جابجایی و کمک به انتقال مصدومین و مددجویان لازم است و مقدار دارویی که توسط مرکز پزشکی هلال احمر باید ارسال شود، گفت و گو شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه براساس این تفاهم نامه هزینه استفاده از خدمات اورژانسی در کشور عراق برای تمامی‌زائرین رایگان است، تاکید کرد: این موضوع نه تنها برای مراسم اربعین بلکه برای مراسم عاشورا، ایام محرم، نیمه شعبان، عرفه و در واقع مناسبت‌های مختلفی که تجمع انبوه زائرین کشورمان در عتبات عالیات را داریم، برقرار است و اگر هموطنانمان در این ایام به خدمات اورژانس از بیمارستان‌های عراق نیاز داشته باشند به صورت رایگان و با کیفیت به آنها ارائه خواهد شد.

وی اضافه کرد: مقرر شده است همان خدمات پزشکی که کشور عراق به تبعه خود ارائه می‌دهد را به زائرین ایرانی نیز ارائه بدهند و امسال تعداد قابل توجهی از پزشکان متخصصمان نیز می‌توانند در بیمارستان‌های عراق به زائرین خدمات رسانی کنند.

رئیس سازمان اورژانس گفت: برای همکاران بخش بهداشت و مدیریت بیماری‌های واگیر که در قالب یک کارگروه مشترک به عراق اعزام می‌شوند کارت شناسایی وزارت بهداشت عراق صادر می‌شود تا در قالب یک کارگروه مشترک بر تمام مواکب، هتل‌ها، تکایا و حسینیه‌ها نظارت و از بروز بیماری‌های واگیر پیشگیری کنند و تا می‌توانند کنترل‌ها و نظارت‌های خود را انجام بدهند.

کولیوند در خصوص مباحث آموزشی افزود: در این تفاهم نامه مقرر شد تعدادی از افراد آشنا به زبان انگلیسی و عربی به این کشور اعزام شوند تا طرف عراقی از مجاری قانونی کمک بگیرند این مطالب آموزشی به آنها ارائه شود.

وی تاکید کرد: در این تفاهم نامه آمده است تا چهار نفر از سازمان اورژانس کشور در قرارگاه‌های بهداشت و درمان کربلا، نجف، سامرا و کاظمین مستقر شوند و مراجعه تمام افراد به مراکز درمانی را رصد و پایش کنند.

رئیس سازمان اورژانس یادآور شد: تعدادی بالگرد، اتوبوس آمبولانس و آمبولانس نیز در مرزهای ایران به صورت آماده باش حضور دارند تا اگر لازم شد وارد کشور عراق شوند. مسیرهایی که قرار است آمبولانس‌ها، اتوبوس آمبولانس‌ها و درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های سیار مستقر شوند محلشان به وسیله GPS مشخص می‌شود تا اطلاع رسانی آن به تمامی‌زائرین انجام شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of