۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶

خبرهای خوش وزیر بهداشت برای پرستاران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با روز پرستار خبرهای خوشی برای پرستاران داشت که برچیده شدن طرح قاصدک و پرداخت سه ماه از مطالبات آنها در هفته پیش رو از جمله آنها است.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) سعید نمکی روز چهارشنبه ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) و فرارسیدن ۱۱ دی ماه روز پرستار گفت: با وصول مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی، سه ماه از معوقات پرستاران در هفته پیش رو پرداخت می‌شود.

وی درباره برچیدن طرح قاصدک نیز افزود: در مورد طرح قاصدک محکم ایستاده‌ام که باید برچیده شود. البته جایگزینی برای این طرح طراحی شده که در هفته آینده رونمایی خواهد شد.

نرم افزار قاصدک، به دنبال اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد برای کارکنان غیر پزشک از جمله پرستاران از سال ۹۳ و با اجرای طرح تحول سلامت در بیمارستانها اجرایی شد.

با اجرای این طرح، پرداخت عملکردی به نوعی جایگزین پرداخت اضافه کار و کارانه شد و با اجرای آن عملکردها در دو سطح یکی عملکرد بخش بیمارستانی و عملکرد افراد مورد سنجش قرار می گرفت.
با اجرای این نرم افزار از یک طرف مدت زیادی از وقت پرستاران به جای رسیدگی به بیماران و ارائه خدمات بالینی به پر کردن فرم ها و اطلاعات مورد نیاز نرم افزار قاصدک صرف شد که نارضایتی بیماران را به وجود آورد و از طرف دیگر کاهش پرداخت به پرستاران و شفاف نبودن میزان اضافه کار و کارانه آنان نارضایتی پرستاران را رقم زد.

وزیر بهداشت درباره طرح پرستاری و مراقبت در منزل نیز اظهار کرد: تعرفه خدمات پرستاری و مراقبت در منزل نیز اصلاح شده و بیمه‌ها مکلف شده‌اند که این طرح را تحت پوشش قرار بدهند. بیمه سلامت نیز پذیرفت که این طرح را تحت پوشش بگیرد. بزودی تصویب نهایی پوشش بیمه‌ای این طرح در شورای عالی بیمه سلامت انجام خواهد شد.

نمکی تصریح کرد: چه در آموزش پرستاری، چه در تعرفه‌های پرستاری و چه در شیوه استقلال حرفه پرستاری از سایر گروه‌ها باید تغییرات عمده و مناسبی انجام شود.

وزیر بهداشت پیش از این نیز درباره پرداخت مطالبات پرستاران گفته بود: با پیگیری‌های صورت گرفته، مطالبات ۱۰ هزار میلیارد تومانی از سازمان تامین اجتماعی به پنج هزار میلیارد تومان رسیده که به تدریج در حال پرداخت معوقات هستیم و در این زمینه پرستاران در اولویت هستند.(ایرنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments