۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
یک متخصص چشم در گفتگو با خبرگزاری سلامت:

خارش چشم حتما دلیلی برای بیماری نیست

یک متخصص چشم با بیان اینکه خارش چشم در هر فصلی ممکن است رخ دهد، گفت: خارش چشم همیشه نشانه وجود بیماری‌ای خاص نیست.

فیروزه رحیمی، متخصص چشم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت با اشاره به علت خارش‌های چشمی که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند، اظهار داشت: خارش بیشتر به دلیل آلرژی‌های فصلی در بیماران ایجاد می‌شود و مخصوص یک بیماری خاص نیست.

وی با بیان اینکه در فصل بهار و تابستان بسیاری از آلرژی‌ها در افراد تظاهر پیدا می‌کنند، گفت: در این ۶ ماه شاهد حساسیت‌های فصلی ملتحمه چشم در بسیاری از بیماران هستیم.

این متخصص چشم در پاسخ به این سوال که با ادامه دار بودن خارش چشم چه زمانی نیاز است که بیمار به پزشک مراجعه کند، افزود: در حال حاضر بیماران با مشاهده هر مشکلی در چشم به مراکز درمانی مراجعه دارند.

رحیمی با تاکید بر اینکه عفونت‌های چشمی یکی از مواردی است که بیمار در صورت مشاهده آن به چشم پزشک مراجعه می‌کند، تصریح کرد: علت عفونت‌های ویروسی تنها با معاینه مشخص می‌شود اما نباید فراموش کرد که عفونت چشمی همیشه رایج بوده است. حضور افراد در محیط‌های آلوده و یا حتی تماس دست آلوده با چشم می‌تواند باعث عفونت ملتحمه چشمی شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: بیماران در صورت مشاهده هر نوع علائم غیرعادی در چشم حتما باید به پزشک مراجعه داشته باشند.

رحیمی با بیان اینکه افراد نباید عفونت‌های چشمی را به طور خودسرانه درمان کنند، تاکید کرد: بسیاری از قطره های چشمی که افراد بدون تجویز پزشک برای خارش و یا عفونت‌های چشمی از آن استفاده می‌کنند، مناسب چشم نیستند. متاسفانه روی تمام قطره‌های چشمی کلمه قطره استریل چشمی نوشته شده اما این کلمه به معنی این نیست که با استفاده از این قطره چشم، استریل می‌شود بلکه به این معنی است که این قطره خود استریل شده است.

وی با اشاره به استفاده از قطره نفازولین برای خارش خشم، بیان کرد: بسیاری از بیماران فکر می‌کنند این قطره برای عفونت چشم مناسب است در حالی که این دارو برای همه بیماری‌ها مناسب نیست.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه بسیاری از خارش‌ها می‌تواند به خاطر خشکی چشم باشد، بیان داشت: در فصل بهار و تابستان موارد زیادی از خشکی چشم در افراد مشاهده می‌شود.

رحیمی با اشاره به اینکه به نسبت گذشته استفاده از موبایل بسیار افزایش پیدا کرده است، افزود: این موضوع می‌تواند یکی از شایع‌ترین علل خشکی و سوزش چشم باشد. خارش‌های ناشی از خشکی چشم خیلی شدید نیستند اما خارش‌های ناشی از حساسیت باعث خشکی شدید چشم می‌شوند.

وی ادامه داد: خارش‌های چشمی می‌تواند به خاطر گرد و غبار در محیط، حساسیت‌های دارویی و حتی گرد گل و گیاه هم در افراد ایجاد شود.

این متخصص چشم تاکید کرد: بسیاری از افراد همه ساله سابقه خارش چشم دارند. در افراد آتوپیک کلا آلرژی های چشمی، پوستی، ریوی، سرفه و عطسه در آنها شایع است. بسیاری از افراد ممکن است هر ساله با مشکلات آلرژی‌ و حساسیت‌های چشمی روبرو باشند.

وی با بیان اینکه خشکی چشم در تعدادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ گزارش شده است، تصریح کرد: در تمام التهابات ملتحمه چشم زمانی که علائم خفیف می‌شود مریض احساس خشکی و سوزش در چشم دارد. خشکی و سوزش چشم می‌تواند در تمام عفونت‌های ویروسی مانند عفونت ملتحمه چشم مشاهده شود.

خبرنگار: مینا افسریان

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of