۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷

حمله شیمیایی آوریل ۲۰۱۸ در دوما، ساختگی بود

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس شماری از مدارک سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره تحقیقات اتهام حمله شیمیایی در دوما را منتشر کرده و از ساختگی بودن این حمله پرده برداشت.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس روز گذشته -‌جمعه- شماری از مدارک سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را درباره تحقیقات اتهام حمله شیمیایی در دوما منتشر کرده و تصریح کرد که حمله شیمیایی سال ۲۰۱۸ در شهر دومای سوریه ساختگی بوده است.

پیشتر نیز ویکی‌لیکس مدارکی را از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی منتشر کرده بود که در آن گزارش داده بود گزارش نهایی این سازمان از داده‌هایی اشتباه بهره برده است.

ویکی‌لیکس روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز ویکی‌لیکس مدارک مخفیانه بیشتری را از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی درباره حمله به شهر دوما در آوریل ۲۰۱۸ منتشر می‌کند.»

در آن تاریخ، غرب بلافاصله دمشق را عامل این حمله معرفی کرد. آمریکا، فرانسه و بریتانیا بدون آن‌که منتظر نتایج تحقیقات بمانند دولت سوریه را مسئول این حمله معرفی کرده و بیش از ۱۰۰ موشک به سوی این کشور شلیک کردند. این در حالی است که سوریه بارها هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرده و آن را طراحی گروهک موسوم به کلاه‌سفیدها معرفی کرد.

بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در ادامه از دوما دیدار کرده و در مارس ۲۰۱۹ اعلام کردند که «به احتمال زیاد» از گاز کلر در بمباران این شهر استفاده شده است، اما گروه یا شخص خاصی را مقصر ندانستند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments