۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸

حمله توئیتری ترامپ به سفیر سابق آمریکا در اوکراین

رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی‌در توئیتر به سفیر سابق این کشور در اوکراین حمله کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، دونالد ترامپ با انتشار توئیتی علیه ماری یووانویچ سفیر سابق ایالات متحده در اوکراین، از همکاری وی با نمایندگان کنگره در جریان تحقیقات مربوط به پرونده اوکراین انتقاد کرده است.

پیام توئیتری ترامپ در حالی منتشر شده است که یووانویچ در حال شهادت دادن در نشست استماع کنگره در خصوص پرونده اوکراین بوده است. دموکراتها ضمن انتقاد شدید از ترامپ، این اقدام وی را مرعوب کردن شاهد پرونده ارزیابی کرده اند.

یووانویچ در دومین روز پخش تلویزیونی نشست استماع کنگره در جریان تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ درباره نقش خود در مقابله با فساد مالی در اوکراین و اینکه دولت ترامپ چگونه او را از این پست برکنار کرده، شهادت داده است.

ترامپ با انتشار پیامی‌در توئیتر علیه یوانوویچ نوشت: “هر جایی که یوانوویچ رفته است، عملکرد بدی داشته است.”

آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از یووانویچ خواست تا به این پیام توئیتری ترامپ واکنش نشان دهد. سفیر سابق آمریکا در اوکراین نیز گفت: این پیام بسیار تهدیدآمیز بوده است. نمی‌توانم درباره این مساله صحبت کنم که رئیس جمهور واقعا تلاش دارد چه کاری انجام دهد ولی تصور می‌کنم تاثیر این پیام، تهدیدآمیز خواهد بود.

آدام شیف نیز تاکید کرد: می‌خواهم به شما اطلاع دهم که برخی از ما در اینجا ارعاب و تهدید یک شاهد را بسیار بسیار جدی می‌گیریم.

این در حالی است که ترامپ در اظهاراتی در کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: تصور نمی‌کنم این پیام توئیتری، تهدیدآمیز بوده باشد. من حق دارم تا صحبت کنم. من آزادی بیان دارم مثل کاری که بقیه مردم انجام می‌دهند.

یووانویچ در ماه می‌از سمت خود به عنوان سفیر آمریکا در اوکراین برکنار شد، این اقدام پس از انتقادات شدید رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ از وی صورت گرفته است. در آن زمان جولیانی سعی می‌کرد تا مقام‌های ارشد اوکراین را برای تحقیق درباره فساد مالی جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و پسرش متقاعد کند.

یک افشاگر اطلاعاتی آمریکا ترامپ را متهم کرده است که کمک نظامی‌ایالات متحده به اوکراین را به حالت تعلیق درآورده و آن را مشروط به تحقیقات ضد فساد رئیس جمهور اوکراین از جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و پسرش کرده است.

دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح ترامپ را آغاز کرده اند.زمانی که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا بوده، پسرش در هیئت مدیره شرکت بوریسمای اوکراین که در زمینه انرژی فعالیت می‌کند، عضویت داشته است.

ترامپ و متحدان جمهوریخواه وی اتهامات مطرح شده را رد کرده اند. اگر مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت رای به استیضاح ترامپ بدهد، مجلس سنا که در اختیار جمهوریخواهان است احتمالا محاکمه ای را آغاز خواهد کرد که در نهایت می‌تواند منجر به برکناری ترامپ از قدرت شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x