۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس:

حق آلایندگی و سهم دولت در توسعه شهری؛ پرداخت نمی شود!

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: حق آلایندگی به صورت ناقص و سهم دولت به طور کامل پرداخت نمی شود و به همین دلیل هم شاهد کند شدن رشد توسعه شهری هستیم.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت و پاسارگاد در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره اینکه آیا در مورد عدم پرداخت حق آلایندگی در شهرهای صنعتی و نفتی از سوی پالایشگاه ها و مراکز آلاینده اقدامی در کمیسیون شوراها و امور داخلی صورت گرفته است؛ افزود: حق آلایندگی مدتی به محیط زیست پرداخت می شد و مجلس مصوبه ای را گذراند تا این حق به شهرداری‌ها شهرهایی برگردد که این آلایندگی در آن شهر وجود دارد.

وی ادامه داد: در شهر خودم مرودشت هم با توجه به نزدیکی زیادی که به پتروشیمی شیراز دارد، این موضوع را به صورت جدی پیگیری کردیم تا این حق آلایندگی به دست شهرداری برسد تا بتواند در شهر هزینه کند.

رشیدی کوچی اضافه کرد: وقتی این مبالغ در اختیار محیط زیست باشد واقعاً نمی‌توانیم بگوییم که چقدر در شهرها هزینه می‌شود و چون نظارتی هم بر این سازمان وجود ندارد، متاسفانه مشکل حادتر هم می شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از پرداخت ها انجام می شده ولی کمبودهایی در پرداخت های صورت گرفته وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان حق آلایندگی در شهرهای مختلف متفاوت است، توضیح داد: این مبالغ بستگی به میزان آلایندگی و وسعت آن پالایشگاه‌ها و مراکزی که آلودگی ایجاد می‌کنند، دارد.

رشیدی کوچی در پاسخ به این سوال که مبالغ پرداخت نشده یا کمتر ‌پرداخت شده آیا قابل احصا هستند یا نه، گفت: بله قابل احصا خواهد بود چراکه پرونده‌های آن موجود است، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هیچگاه در این زمینه دقیق عمل نشده و همیشه سلیقه‌ای برخورد شده است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: مثلاً در جایی که مسئولان یا نماینده آن شهر اهتمام بیشتری داشته و بیشتر پیگیر بوده اند حق بیشتری دریافت شده است و در جاهایی که کمتر پیگیری شده؛ کمتر پرداخت صورت گرفته است.

وی درباره پرداخت سهم دولت در توسعه شهری هم توضیح داد: چند سالی است که دولت هیچ هزینه را برای توسعه شهری به شهرداری‌ها پرداخت نمی‌کند، به عنوان مثال سازمان اتوبوسرانی شهرستان مرودشت را که بررسی کردیم دیدیم حق دولتی که باید برای توسعه و اصلاح شبکه مسافربری اتوبوس پرداخت می شده تقریبا در این دولت پرداخت نشده است.

وی تصریح کرد: یعنی اگر آن زمان اتوبوسی در سال ۹۲؛ ۱۰۰ میلیون تومان بوده ۸۰ میلیون تومان آن را دولت و ۲۰ میلیون تومان را سازمان اتوبوسرانی پرداخت می‌کرده ولی هیچ وقت این پرداخت نشده است و این باعث شده که الان در شهر ما عمر اتوبوس‌ها به بالای ۱۰ تا ۱۱ سال برسد.

رشیدی کوچی در پاسخ به این سوال که چه کاری باید برای احصا این حقوق کرد؛ گفت: این موضوع دولت را باید پاسخ بدهد که دولت هم همیشه می‌گوید پول ندارد و بهانه های این شکلی، وقتی دولت بودجه را به شکل خیالی ببندد به این مشکلات هم بر می خوریم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments