۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸

حفظ انرژی ورزشکاران با کمک شلوارک رباتیک

پژوهشگران آمریکایی، نوعی شلوارک رباتیک ابداع کرده‌اند که به کاربران کمک می‌کند تا انرژی کمتری برای راه رفتن و دویدن صرف کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، شاید لباس‌های ورزشی رباتیک بتوانند کارایی ورزشکاران را در راه رفتن و دویدن بهبود ببخشند. پژوهشگران “دانشگاه نبراسکا اوماها” (UNO) در آمریکا، نوعی شلوارک ورزشی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا انرژی خود را هنگام راه رفتن و دویدن حفظ کنند.

“فیلیپ مالکوم” (Philippe Malcolm)، پژوهشگر دانشگاه نبراسکا اوماها و همکارانش، این شلوارک ورزشی را طوری طراحی کرده‌اند که می‌تواند میزان انرژی لازم برای راه رفتن را تا ۹ درصد و انرژی لازم برای دویدن را تا چهار درصد کاهش دهد.

این شلوارک، نخستین محصولی نیست که می‌تواند میزان انرژی مورد نیاز برای حرکت کردن را کاهش دهد. پیش از این نیز محصولاتی ابداع و ارائه شده‌اند که می‌توانند به کاهش انرژی مورد نیاز برای راه رفتن یا دویدن کمک کنند اما به گفته مالکوم، این شلوارک جدید، نخستین لباس ورزشی است که صرفه‌جویی در انرژی را هم در راه رفتن و هم در دویدن کاهش می‌دهد.

وزن این شلوارک، پنج کیلوگرم است و از دو پوشش پارچه‌ای تشکیل شده که ران‌های کاربر را می‌پوشانند و به یک کمربند پارچه‌ای متصل می‌شوند. سیم‌هایی که از کمربند به پوشش پارچه‌ای متصل هستند، می‌توانند به کشش ران‌ها کمک کنند.

شلوارک، به حسگری مجهز است که می‌تواند راه رفتن یا دویدن کاربر را تشخیص دهد، زیرا حسگر طوری طراحی شده که از عهده تشخیص تغییرات حالت پا برآید. در قسمت پشت شلوارک، یک موتور کوچک قرار دارد که پیش از رسیدن پای کاربر به زمین، کشیدن سیم را آغاز می‌کند تا به عملکرد طبیعی عضلات مفاصل ران کمک کند و میزان انرژی مورد استفاده برای تولید نیرو را کاهش دهد.

مالکوم و گروهش، این شلوارک را روی ۹ شرکت‌کننده آزمایش کردند. هر یک از شرکت‌کنندگان با استفاده از شلوارک توانستند طی پنج دقیقه، ۴۵۰ متر را راه بروند و ۷۵۰ متر را بدوند.

مالکوم گفت: هنگامی که پای عقب، به جلو حرکت می‌کند، سیم سست می‌شود و در این هنگام، تقریبا هیچ محدودیتی برای حرکت وجود ندارد.

پژوهشگران قصد دارند در مرحله بعدی پژوهش، آزمایش‌هایی را در بلندمدت انجام دهند تا تاثیر این شلوارک را روی سرعت دویدن ورزشکاران بررسی کنند.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x